Ustawa o obrocie ziemią mocno wyhamuje inwestycje
Prezydent Andrzej Duda podpisał tak zwaną ustawę o obrocie ziemią.
2016-04-27, 09:46
Posłuchaj
Tymczasem, eksperci zajmujący się gruntami inwestycyjnymi zastanawiają się czy i jak nowe regulacje wpłyną na branżę. Ustawa zahamuje sprzedaż ziemi - uważa Emil Domeracki, starszy specjalista ds. gruntów inwestycyjnych w Colliers International Polska
- Patrzą pod kontem rynku inwestycyjnego, nie rynku prywatnego, zmiany które nastąpiły doprowadzą do gwałtownego wyhamowania zakupów inwestycyjnych i doprowadzą do znacznego spadku liczby transakcji w nadchodzących kwartałach 2016 roku – przewiduje gość radiowej Jedynki.
Rekordowy rok 2015
Jak będzie w rzeczywiści? Na odpowiedź na to pytanie na razie musimy poczekać. Natomiast już dziś wiadomo, że w 2015 roku zanotowano rekordowe obroty gruntami inwestycyjnymi. Stało się tak głównie za sprawą deweloperów mieszkaniowych, którzy decydowali się na gromadzenie gruntów.
- Rok 2015 charakteryzował się gigantyczną dynamiką w gruntach inwestycyjnych. My szacujemy, że na koniec roku portfel, mierzony obrotami na rynku tych inwestycji, był wart 2,5 mld zł. W 2014 było to 2,25 mld zł. To była umiarkowana i stabilna polityka inwestycyjna banków, dobre nastroje gospodarcze i spadające bezrobocie. Wiele osób prywatnych przy niskich stopach procentowych stwierdziły, że nie ma co trzymać pieniędzy na koncie i zainwestowały ją w mieszkania – przypomina rozmówca.
REKLAMA
Liderem sprzedaży gruntów inwestycyjnych jest Warszawa. Eksperci obserwują też dużą dynamikę wzrostu m.in. w Gdańsku, Krakowie czy Wrocławiu
Elżbieta Mamos, abo
REKLAMA