Opłaty roamingowe w dół. O ile dokładnie, to zależy od taryfy

Od soboty, 30 kwietnia, zmieniają się opłaty za połączenia roamingowe w krajach Unii Europejskiej.

2016-04-29, 09:00

Opłaty roamingowe w dół. O ile dokładnie, to zależy od taryfy
15 czerwca 2017 roku opłaty roamingowe w ogóle znikną. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O obniżce cen w roamingu mówił w "Porannych rozmaitościach" radiowej Jedynki: Grzegorz Bernatek z firmy Audytel (Karolina Mózgowiec. Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Gdy wyjedziemy do innego kraju wspólnoty, do stawek, które płacimy w ramach naszej taryfy w kraju, będą doliczane stałe opłaty roamingowe.

Cena usług w roamingu zależy od taryfy

 - Rozwiązanie, które zostało zaproponowane przez Komisję Europejską sprowadza się m.in. do tego, że cena usług w roamingu zależy od taryfy, z której korzystamy. W uproszczeniu: jest tak, że nowsze taryfy mają z reguły trochę niższe ceny w roamingu, a te starsze mają te ceny trochę wyższe. Jest więc to pewna nowość, że zaobserwujemy spadek cen, ale w zależności od typu taryfy, typu usług, z których korzystamy ta obniżka będzie mniejsza lub większa – tłumaczy Grzegorz Bernatek z firmy Audytel.

Jak dodaje gość radiowej Jedynki, warto skontaktować się zatem ze swoim operatorem i zapytać, ile w naszym przypadku będziemy konkretnie płacili za usługi roamingowe.

- Średnio ceny spadają dla niektórych usług nawet czterokrotnie, a dla innych pozostają niezmienione – mówi Grzegorz Bernatek.

REKLAMA

Za rok opłaty roamingowe znikną

Będzie taniej, a za rok, 15 czerwca opłaty roamingowe w ogóle znikną. Jadąc więc do innego kraju Unii, za połączenia, SMS-y i transmisje danych zapłacimy wtedy tyle samo co w kraju.

To będzie miało duży wpływ na rynek telekomów.

- Dla operatorów oznacza to spory spadek przychodów z usług roamingowych krótkoterminowo. Natomiast długofalowo użytkownicy przestaną bać się rozmów w roamingu, więc prawdopodobnie te przychody im się w ciągu kilku lat odbudują – przewiduje ekspert.

Większa swoboda komunikacji

Dla użytkowników z kolei, klientów telekomów, jak dodaje gość „Porannych rozmaitości”, zmiana ta oznacza większą swobodę komunikacji przy poruszaniu się po krajach Unii Europejskiej.

REKLAMA

- Przestaniemy patrzeć na rachunki, wyjeżdżając za granicę i będziemy tak samo korzystali z telefonu, Internetu za granicą, jak w Polsce – mówi Grzegorz Bernatek.

Szacuje się, że zniesienie opłat roamingowych początkowo przyniesie operatorom telekomunikacyjnym kilkaset milionów złotych rocznie straty. ​

Karolina Mózgowiec, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej