Aplikacja ArtSherlock pomoże w odzyskiwaniu skradzionych dzieł sztuki

Nowa aplikacja mobilna ArtSherlock pozwala odszukać dzieła sztuki zrabowane w Polsce podczas II wojny światowej.

2016-05-09, 17:49

Aplikacja ArtSherlock pomoże w odzyskiwaniu skradzionych dzieł sztuki
Aplikacja ArtSherlock czerpie z bazy zdigitalizowanych obrazów. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Jak działa aplikacja ArtSherlock, wyjaśniał portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy Krzysztof Kaczmar (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Polska utraciła ogromne zasoby dóbr kultury w czasie II wojny światowej. Ok. 60 tys. obiektów jest skatalogowanych w rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aplikacja ArtSherlock czerpie z bazy zdigitalizowanych obrazów.  

Jak mówi prezes zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy Krzysztof Kaczmar, aplikacja upraszcza poszukiwanie dzieł sztuki.

– Do tej pory to specjalista, który znał się na tej tematyce i miał w głowie określoną liczbę dzieł, trafiał przypadkiem na utracone dzieło w katalogu aukcyjnym, muzeum czy domu prywatnym – wyjaśnia Kaczmar - Dopiero wtedy była wszczynana procedura sprawdzająca i proces odzyskiwania dzieła. Dziś każdy, kto będzie miał smartfon i pobraną aplikację, będzie mógł zrobić zdjęcie obiektu i łącząc się z bazą online w kilka sekund otrzymać informację, czy dany obiekt jest na liście strat wojennych. Wystarczy wpisać swoje dane kontaktowe i nacisnąć wyślij. Wtedy Ministerstwo Kultury rozpocznie całą procedurę sprawdzającą.

REKLAMA

Uda się odzyskać więcej skradzionych obrazów?

Prezes fundacji ma nadzieję, że dzięki aplikacji liczba informacji o utraconych dziełach może być dużo większa i więcej obrazów będzie można odzyskać.

– Duża część z nich jest niewycenialna – podkreśla Kaczmar – Na przykład „Portret młodzieńca” Rafaela Santiego. Są szacunki, które pokazują jego wartość w miliardach euro. Wartość tych dzieł jest ogromna i chodzi nie tylko o wartość materialną, ale też wartość dla naszej kultury i dziedzictwa.

Fundacja Kronenberga od 20 lat zajmuje się ochroną polskiego dziedzictwa kulturowego.

REKLAMA

– Od mniej więcej 5 lat zajmujemy się też wspieraniem instytucji ministerialnych w odzyskiwaniu utraconych dzieł sztuki – mówi prezes fundacji - Do tej pory udało nam się odzyskać m.in. obraz „Murzynka” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej czy obraz „Odpoczynek w szałasie tatrzańskim” Wojciecha Gersona.

ArtSherlock to autorski projekt Fundacji Communi Hereditate realizowany we współpracy z Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.​

Karolina Mózgowiec

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej