Zatory płatnicze: ponad 50 proc. firm ma nadal z nimi problem

Skala, w jakiej dają o sobie znać zatory płatnicze, to dobre kryterium dla oceny sytuacji firm, stanu nastrojów, sposobu patrzenia w przyszłość, czy prognozowania.

2016-05-12, 12:16

Zatory płatnicze: ponad 50 proc. firm ma nadal z nimi problem

Posłuchaj

O problemie zatorów płatniczych mówił w "Porannych rozmaitościach" radiowej Jedynki: Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG Info Monitor (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Obecnie ponad połowa przedsiębiorców dostrzega, że istnieje problem z terminowym regulowaniem zobowiązań, ale taki stan utrzymuje się  już od kilku miesięcy. Tak wynika z badania BIG Info Monitor.

- W tej chwili 50 proc. przedsiębiorców dostrzega, że jest problem z terminowym płaceniem zobowiązań. To nie znaczy, że one w ogóle nie wpływają. Takich firm, które nie wywiązuje się w ogóle terminowo ze swoich płatności, jest ok. 6 proc. A takich, gdzie jest duży problem z odzyskaniem należności, jest ok. 10 proc. Ta skala pomiędzy 6 a 10 proc. to są takie największe trudności – wyjaśnia Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG Info Monitor.

Zatory płatnicze w firmach utrudniają ich normalne, codzienne funkcjonowanie, powodują, że takie przedsiębiorstwa same popadają w długi i stają się niewiarygodnym partnerem dla kontrahentów.

W ustrzeżeniu się przed zatorami płatniczymi na pewno pomóc może ostrożność i monitorowanie kontrahenta, sprawdzanie, czy nie zalega on ze swoimi płatnościami wobec innych podmiotów.

REKLAMA

Poważny problem alimentów

Rodzajem zatorów płatniczych są też zahamowania alimentacyjne.

- Ten problem w Polsce dotyczy ok. miliona dzieci. Przy czym ok. 330 tys. dzieci dostaje alimenty z tzw. Funduszu Alimentacyjnego. Te kwoty nie są jednak wysokie. Jest to wsparcie państwa, które jest realizowane wobec tych rodzin, gdzie dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 725 zł – wyjaśnia Mariusz Hildebrand.

Jak wynika z badania BIG Info Monitor, 86 proc. osób nie akceptuje niepłacenia alimentów i uznaje, że jest to rzecz naganną.

- Blisko 70 proc. badanych mówi o tym, że nie chciałoby z taką osobą nawiązać żadnych relacji – dodaje ekspert.

REKLAMA

Ponad 60 proc. respondentów stwierdziło, że  kogoś, kto nie płaci alimentów, nie chciałoby widzieć jako lidera zespołu, kierownika czy szefa.

Dariusz Kwiatkowski, awi

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej