Aleksander Dębski - endecki współtwórca podziemia

- W zasadniczych sprawach, tam gdzie chodziło o to, żeby iść naprzód, organizować podziemną armię, państwo i strukturę, tam Dębski wyrażał zgodę, ale gdzie mógł, tam starał się coś ugrać dla Stronnictwa Narodowego - mówił Stefan Korboński o jednym ze współtwórców Polskiego Państwa Podziemnego.

2017-06-13, 06:00

Aleksander Dębski - endecki współtwórca podziemia
Aleksander Dębski. Foto: Wikimedia Commons/dp

Posłuchaj

Rozmowa Andrzeja Pomiana ze Stefanem Korbońskim - ostatnim wojennym Delegatem Rządu na Kraj - na temat Aleksandra Dębskiego - reprezentanta Stronnictwa Narodowego w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym. (RWE, 9.03.1986)
+
Dodaj do playlisty

13 kwietnia 1890 urodził się Aleksander Dębski, wieloletni narodowy działacz polityczny, współtwórca Polskiego Państwa Podziemnego.

Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Kijowskiego. Od 1915 roku był członkiem Ligii Narodowej, z narodową demokracją związany był przez całe życie. Po odzyskaniu niepodległości prowadził praktykę adwokacką. W latach 1925-1926 był wojewodą wołyńskim. W 1926 roku współtworzył Obóz Wielkiej Polski.

- Był człowiekiem o skrajnych poglądach, głęboko przekonany, że prawdziwym, polskim, patriotycznym ugrupowaniem jest tylko Stronnictwo Narodowe - wyjaśniał Stefan Korboński w rozmowie z Andrzejem Pomianem na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

W latach 1928-1930 był posłem na Sejm. W 1930 roku został uwięziony w twierdzy brzeskiej. W czasie okupacji był członkiem Głównej Rady Politycznej, podziemnej namiastki parlamentu przy Związku Walki Zbrojnej, z ramienia Stronnictwa Narodowego. Jak układała się jego współpraca z innymi członkami tego organu? Posłuchaj rozmowy Andrzeja Pomiana ze Stefanem Korbońskim.

REKLAMA

Został aresztowany przez Niemców w czerwcu 1941 roku. 31 stycznia 1942 rozstrzelano go w Poznaniu.

bm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej