Polska i Chiny: szansa na współpracę

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping składa oficjalną wizytę w naszym kraju. O przyczynach i celach nawiązywania przez Chiny współpracy z Polską mówili w Debacie Dnia Krzysztof Szumski, były ambasador RP w Pekinie i prof. Bogdan Góralczyk, sinolog, dyplomata.

2016-06-20, 10:10

Polska i Chiny: szansa na współpracę
Prezydent Andrzej Duda i przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping, podczas ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, 20 bm. Tematami wizyty chińskiej pary prezydenckiej w Polsce ma być otwarcie rynku chińskiego na polskie produkty, rozwój handlu i inwestycji infrastrukturalnych/fot.PAP/Jacek Turcz

Posłuchaj

20.06.16 Prof. Bogdan Góralczyk: „Chiny mają nadmiar pieniądza – takiego gorącego kartofla – i chcą je „rozplantować” niczym drzewka w światowym lesie (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Goście Polskiego Radia 24 podkreślili potęgę Chin pod względem liczebności oraz chęci gospodarczej ekspansji. Robert Walenciak, prowadzący Debatę Poranka, pytał ekspertów o przyczyny otwierania się Chin na świat.

– To obiektywna potrzeba gospodarki chińskiej oraz osobowość prezydenta Xi Jinpinga. To człowiek, który rozumie zależności współczesnego świata i nadaje Chinom rozmach jeśli chodzi o politykę międzynarodową – powiedział Krzysztof Szumski.

 Prof. Bogdan Góralczyk uzupełnił odpowiedź jeszcze dwoma elementami: posiadaniem „gorącej waluty” oraz chęcią innowacji.

– Chiny, kiedy startowały do reform w grudniu 1978 roku, były krajem agrarnym – 84 proc. społeczeństwa żyło na wsi. Natomiast w pierwszej dekadzie XXI stulecia kolejno zdobywały ważne punkty – w 2009 wyprzedziły Niemcy i stały się największym eksporterem na globie, w 2010 wyprzedziły Japonię i stały się drugą gospodarką świata, a w 2006 zebrały pierwszy bilion dolarów rezerw walutowych. Na koniec 2014 miały już 4 biliony – przedstawiał historię rozwoju gospodarczego Chin gość Polskiego Radia 24. – Chiny miały świadomość, że gdyby ten dolar stracił połowę wartości, to zamiast czterech bilionów, miałyby dwa i stąd rozpoczęła się koncepcja wielkich, strategicznych i geopolitycznych projektów – żeby te pieniądze rozplantować niczym drzewka w światowym lesie – podawał pierwszą przyczynę inwestycji Chin w Europie. – Po drugie, Chiny zmieniają model rozwojowy na taki, którego hasłami wywoławczymi są: „zielona gospodarka” i „innowacyjność” – a innowacji zaczęli szukać w Europie, stąd do nas trafiają – tłumaczył gość Debaty Poranka. 

REKLAMA

Po raz ostatni prezydent Chin gościł w Polsce w 2004 roku. Przewodniczący Xi Jinping do Warszawy przyleciał w niedzielę z Belgradu. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło, a także marszałkami Sejmu i Senatu. Podczas pobytu Xi Jinpinga w Warszawie planowane są trzy fora dotyczące współpracy polsko-chińskiej: IV Polsko-Chińskie Forum Regionalne, forum think-tanków a także Forum Jedwabnego Szlaku. Mają zostać podpisane liczne kontrakty gospodarcze.

Audycję prowadził Robert Walenciak.


Bogdan Góralczyk i Krzysztof Szumski/fot.PR24/TB Bogdan Góralczyk i Krzysztof Szumski/fot.PR24/TB

Polskie Radio 24/dds

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej