Brexit stał się faktem
Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską. Według oficjalnych wyników, za Brexitem zagłosowało w czwartkowym referendum 51,9 procent głosujących, przeciwko było 48,1 procent. Frekwencja wyniosła ponad 72 procent. W Polskim Radiu 24 decyzję Brytyjczyków komentują ekonomiści i politolodzy.
2016-06-24, 08:06
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda przekonuje, że po decyzji Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej priorytetem unijnych przywódców powinno być utrzymanie jedności i spójności Wspólnoty. Jego zdaniem, trzeba zrobić wszystko, by uniknąć "efektu domina" i by kolejne kraje nie decydowały się na taki krok. Prezydent zadeklarował również, że pomimo takiego a nie innego wyniku brytyjskiego referendum, Polska zamierza nadal utrzymywać bliskie relacje z Wielką Brytanią.
– Utrzymanie polsko-brytyjskich relacji gospodarczych na obecnym poziomie jest możliwe – oceniał w Polskim Radiu 24 dr hab. Karol Klimczak, ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego. – Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie do końca jeszcze wiemy, jak będzie wyglądał proces wyjścia Londynu ze Wspólnoty i z jakimi długofalowymi konsekwencjami będzie się wiązała ta operacja – dodawał ekspert.
Premier Beata Szydło, komentując wynik brytyjskiego referendum stwierdziła, że Brexit to "efekt kryzysów w Unii Europejskiej - kryzysów, które nie były rozwiązywane, a zamiatane pod dywan". W ocenie prof. Grzegorza Pyszczka, socjologa z Akademii Pedagogiki Specjalnej, problemy, z którymi boryka się UE, mogły mieć znaczenie w kontekście wyniku referendum ws. Brexitu. – Kwestia kryzysu uchodźczego z pewnością wpłynęła na rezultat głosowania. Istotnym elementem jest również kryzys zadłużeniowy krajów południa Europy – wskazywał gość Polskiego Radia 24.
Doktor Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych zwrócił na naszej antenie uwagę, że Brexit może mieć negatywne odbicie w sytuacji wewnętrznej Wielkiej Brytanii. – David Cameron być może przejdzie do historii nie tylko jako premier, który wyprowadził kraj z UE, ale także jako polityk, który doprowadził do końca samej Wielkiej Brytanii – mówił ekspert. Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon poinformowała, że po referendum, które przesądziło o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, nowe referendum w sprawie odłączenia się Szkocji od Zjednoczonego Królestwa jest bardzo prawdopodobne.
REKLAMA
Tymczasem, holenderski deputowany, szef antyunijnej i antyimigranckiej Partii Wolności Geert Wilders wezwał do przeprowadzenia referendum w sprawie dalszego członkostwa Holandii w UE. O tym, czy Amsterdam może być kolejną stolicą, która opuści Wspólnotę, w Polskim Radiu 24 mówił dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego.
Brexit to również problemy ekonomiczne – więcej o gospodarczych skutkach Brexitu w rozmowie z Anną Piotrowską-Banasiak, ekonomistką i Adamem Czerniakiem z Polityki Insight. A jak wynik referendum przyjęło brytyjskie społeczeństwo? O tym w relacji Adama Dąbrowskiego.
Polskie Radio 24PAP/IAR
REKLAMA