Jurgiel: Brexit może uzdrowić politykę rolną Wspólnoty

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może być impulsem do przeprowadzenia korekt we Wspólnej Polityce Rolnej, które uzdrowią sytuację na rynkach: mleka, wieprzowiny i owoców – uważa Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Jurgiel, gość radiowej Jedynki.

2016-06-25, 15:53

Jurgiel: Brexit może uzdrowić politykę rolną Wspólnoty
Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Foto: Wikimedia Commons/CC/Adrian Grycuk

Posłuchaj

Minister Rolnictwa Krzysztof Jurgiel uważa, że Brexit może przyspieszyć korektę Wspólnej Polityki Rolnej, dotycząca pomocy na rynkach rolnych./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Takie sugestie pojawiają się w wypowiedziach polityków i przedstawicieli producentów rolnych w wielu krajach unijnych. Oczekuje się tam konkretnych rozwiązań, które wpłyną na poprawę sytuacji na rynkach.

A na zmiany liczą rolnicy poszkodowani w wyniku przedłużającej się nadprodukcji i spadku opłacalności.

Najważniejsze, jak będzie funkcjonować unijna Rada Ministrów ds. Rolnictwa

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel ma nadzieję, że zapowiedź Brexitu nie zakłóci prac unijnej Rady Ministrów do spraw Rolnictwa.

Jak jednocześnie podkreślą, trzeba przede wszystkim przeanalizować powód wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

REKLAMA

─ Dla nas najważniejsze jest, jak będzie funkcjonować Rada Ministrów ds. Rolnictwa, ale o tym się przekonamy podczas jej posiedzeń, mówi minister.

Polska, Niemcy i Francją, chcą reformować Wspólną Politykę Rolną

Polska, Francja i Niemcy  zacieśniają współpracę dotyczącą reformowania Wspólnej Polityki Rolnej.

Kilka dni temu została podpisana Wspólna Deklaracja Ministrów Rolnictwa Polski i Niemiec. Kraje Trójkąta Weimarskiego mają problemy na rynkach rolnych i coraz wyraźniej widzą potrzebę wprowadzenia zmian.

Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, Niemcy i Francja zostały dotknięte problemami występującymi na rynku mleka.

REKLAMA

─  Przypomnę, że decyzje dotyczące likwidacji kwot mlecznych były błędne, to samo dotyczy rynku mięsa wieprzowego, gdzie zniesiono skup interwencyjny, podobnie jest z rynkiem jabłek, tak istotnym dla Polski – mówi szef resortu rolnictwa.

Jak dodaje, w tych obszarach nie ma przygotowanych rozwiązań, sami ministrowie stwierdzają, które narzędzia są skuteczne w momencie wystąpienia określonego kryzysu.

─ Kryzys teraz dotknął Niemcy i Francję, tam mamy protesty i strajki i dlatego te państwa chciały podpisać w ramach Trójkąta Weimarskiego porozumienie, dotyczące stanowiska Komisji Europejskiej, które ma być przedstawione na Radzie Ministrów w Luksemburgu – mówi Jurgiel.

Rynek mleka czeka na wsparcie

─ Potrzebne są pieniądze na nadzwyczajne wsparcie działań mających uzdrowić sytuację na rynkach rolnych, podkreśla Krzysztof Jurgiel.

REKLAMA

Potrzeba decyzji o środkach z budżetu UE na wsparcie nadzwyczajne na rynkach

Dlatego, podkreśla szef resortu rolnictwa, najważniejsza decyzja dotyczy środków w ramach budżetu Unii na wsparcie nadzwyczajne, gdyż praktycznie żadne z państw się nie zgadza się na to aby przenieść interwencję na różne narodowe instrumenty.

─ Chodzi o zwiększenie do 30 tys. kwoty pomocy de minimis, zwiększenie cen interwencyjnych na wykup masła i mleka w proszku o 20-30 procent – mówi minister.

I wymienia dalej - kredyty eksportowe na rynkach, przechowalnictwo mięsa wieprzowego i inne działania organizacyjne.

I wyjaśnia, że chodzi o to, aby środki z budżetu z budżetu europejskiego były przeznaczone na te instrumenty.

REKLAMA

Państwo w ramach własnego instrumentu wsparcia mogłoby odkupić odsetki od kredytów rolnych

─ Natomiast instrumentem, który może być u nas stosowany jest wydłużenie terminu spłaty kredytów, gdzie państwo mogłoby odkupywać odsetki i byłyby to takie kredyty pomostowe- mówi Jurgiel.

Dodaje, że tych instrumentów jest więcej, ale musi być decyzja UE o środkach finansowych.

─ Ta odpowie, czy Unia Europejska chce pomagać gospodarkom narodowym czy nie – mówi minister Jurgiel.

Debata nad  zwiększeniem interwencji na rynkach rolnych trwa już ponad pół roku. Kraje unijne przedstawiły 100 propozycji.

REKLAMA

Dariusz Kwiatkowski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej