Niezwykłe zjawisko w Kopalni Soli Bochnia

Fluorescencja minerałów, czyli „świecenia” pod wpływem działania światła ultrafioletowego jest niesłychanie rzadkie. Zaobserwowano je w kopalni soli w Bochni i postanowiono udostępnić zwiedzającym. Od 10 czerwca czynna jest nowa trasa turystyczna, która pozwoli zwiedzającym obserwować to zjawisko. O przyczynach fluorescencji oraz o nowej trasie opowiedział Zbigniew Rojek z Kopalni Soli Bochnia.

2016-06-26, 19:28

Niezwykłe zjawisko w Kopalni Soli Bochnia
Zjawisko fluorescencji dotyczy kryształów, które w swojej strukturze zawierają śladowe ilości metali.Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Posłuchaj

26.06.16 Zbigniew Rojek: „Fluorescencja minerałów jest niezwykle urokliwym i niezwykłym zjawiskiem (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Luminescencja dotyczy tzw. halitu, czyli soli kamiennej. W 2014 roku w kopalni natrafiono na pięknie wykształcone, sześcienne kryształy halitu, które pod wpływem promieniowania UV świecą mocnym pomarańczowym bądź różowo-czerwonym kolorem.

– Jest to niezwykle urokliwe zjawisko. Jednak, by je dostrzec musimy być wyposażeni w lampę UV. W zwykłym białym świetle nie jest możliwe dostrzeżenie fluorescencji – powiedział Zbigniew Rojek.

Po przeprowadzonych w 2015 roku badaniach stwierdzono, że zjawisko fluorescencji dotyczy kryształów, które w swojej strukturze zawierają śladowe ilości metali. Najbardziej prawdopodobną przyczyną pojawienia się „świecącego” halitu jest działalność górnicza, a przede wszystkim zostawiane w kopalni narzędzia i sprzęty.

– „Świecenie” umożliwiają nawet niewielkie ilości manganu i ołowiu, które zawarte są w niektórych kryształach halitu – wyjaśnił Zbigniew Rojek.  

REKLAMA

Natomiast nowa trasa przyrodnicza pozwoli turystom poznać historię geologiczną złoża bocheńskiego. – Na trasie pokazywane są również hality wydobyte z niedostępnych wyrobisk. Planujemy również stworzenie kolejnej trasy edukacyjnej. Jednak będziemy musieli przebudować ok. 400-500 metrów kopalnianego korytarza, by dotrzeć do wyrobisk, będących naturalnym miejscem występowania fluorescencyjnych kryształów – dodał Zbigniew Rojek.

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej