Co warto wiedzieć o NATO. Najważniejsze informacje

NATO założyło 12 państw, dzisiaj do Sojuszu należy 28, z czego dwa są spoza Europy: USA i Kanada. Sercem paktu jest artykuł 5, który stanowi, że atak na jedno z państw członkowskich jest atakiem na cały Sojusz. W historii NATO przywołany został tylko raz, 12 września 2001, dzień po zamachach terrorystycznych w USA.

2016-07-04, 11:01

Co warto wiedzieć o NATO. Najważniejsze informacje
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: SFJZ13/flickr/CC BY 2.0

4 kwietnia 1949 roku podpisano w Waszyngtonie Traktat Północnoatlantycki, powołujący do życia wspólny system bezpieczeństwa oparty na partnerstwie między 12 krajami. NATO powstało po to, żeby "Rosjan trzymać z daleka, Amerykanów przy sobie, a Niemców pod kontrolą" - powiedział niegdyś pierwszy sekretarz generalny Sojuszu lord Hastings Ismay. Sojusz stał się przeciwwagą dla agresywnej polityki bloku państw komunistycznych, na czele z ZSRR. 

Powiązany Artykuł

nato1-1.jpg
Szczyt NATO w Warszawie

NATO to dzisiaj najpotężniejszy sojusz wojskowy na świecie. W artkule 5 zobowiązuje państwa Sojuszu do wzajemnej pomocy wojskowej na wypadek ataku na jedno z nich. Polska wraz z Czechami i Węgrami przystąpiły do NATO 12 marca 1999 roku, w 50. rocznicę utworzenia paktu. Ostatnie rozszerzenie NATO miało miejsce w 2009 roku, gdy przyjęto Albanię i Chorwację. 

Procedury związane z art. 5 po raz pierwszy w historii NATO uruchomiono 12 września 2001 r. Stanowiło to odpowiedź na ataki terrorystyczne na USA, które miały miejsce dzień wcześniej. Ponieważ uznano, że zaatakowany został jeden z członków NATO, podjęto decyzje o działaniach odwetowych w stosunku do autorów zamachu. 

(Film - Co warto wiedzieć o NATO/ Źródło: PAP)

REKLAMA

NATO ma swój alfabet fonetyczny, stworzony w celu przekazywania zrozumiałych i czytelnych komunikatów radiowych. Alfabet fonetyczny to zestaw określonych słów, gdzie każdemu przyporządkowana jest jedna litera: dla Alpha to A, dla Bravo to B, dla Charlie to C. Literując słowo Polska według NATO-wskiego alfabetu powiemy: Papa Oscar Lima Sierra Kilo Alpha.

 Źródło: PAP

W dniach 8-9 lipca odbędzie się w Warszawie Szczyt NATO pod przewodnictwem jego sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga. Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich, m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Głównym miejscem obrad będzie Stadion PGE Narodowy w Warszawie, a Pałac Prezydencki - miejscem spotkań szefów delegacji.

(Film - Szczyt NATO w Warszawie - spot/ Źródło - YouTube/Ministerstwo Obrony Narodowej)

REKLAMA

Szczyt w Warszawie odbędzie się w atmosferze zmian na wschodniej i południowej flance Sojuszu. Według ekspertów ustalenia szczytu będą miarą jedności NATO w obliczu zagrożeń ze strony Rosji, chaosu na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

PAP/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej