Nowy informatyczny oddział ARiMR w Lublinie. Koniec problemów z dopłatami bezpośrednimi?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tworzy w Lublinie zamiejscowy oddział informatyczny. Co oznacza, że system dopłat bezpośrednich dla rolników będzie zarządzany przez oddzielną komórkę.

2016-07-06, 11:55

Nowy informatyczny oddział ARiMR w Lublinie. Koniec problemów z dopłatami bezpośrednimi?
Lublin (zdjęcie ilustracyjne). Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O nowym oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie mówił w radiowej Jedynce gość audycji "Po pierwsze ekonomia": Dariusz Golec, zastępca prezesa ARiMR (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

- Ten system działa dokładnie tak samo, jak rok czy dwa lata temu, tyle tylko, że z dużo większą liczbą funkcjonalności. Problemy, jak zauważyło wielu rolników, dotyczyły terminów wdrożeń niektórych funkcjonalności. W tym tkwił największy kłopot i problem później z terminami dopłat – wyjaśnia Dariusz Golec, zastępca prezesa ARiMR, odpowiedzialny za informatykę.

Pracę znajdzie 70 osób

Do końca 2017 roku Agencja planuje zatrudnić w oddziale w Lublinie 70 osób. Choć, jak podkreśla gość radiowej Jedynki, nowa placówka nie zaspokoi wszystkich potrzeb ARiMR.

- Ten oddział, który budujemy w Lublinie zaspokoi tylko i wyłącznie jakąś część, i to niewielką, systemów budowanych przez Agencję i zewnętrznych dostawców – mówi Dariusz Golec.

Będzie taniej i lepiej

Jak podkreśla jednak, dla Agencji nowy oddział oznacza docelowo oszczędności i poprawę jakości usług.

REKLAMA

- Lublin to tzw. Ściana Wschodnia, więc koszty najmu nieruchomości i wynagrodzeń pracowników będą niższe – zaznacza ekspert. – Pilnowanie projektu, przełożenie na pracowników jest zdecydowanie inne niż na zewnętrzną firmę – dodaje.

Dobra wiadomość dla rolników

Nowy oddział to nie tylko oczywiście korzyści dla samej Agencji, ale i dla rolników korzystających z dopłat bezpośrednich.

- Chodzi przede wszystkim o terminowość wypłat – podkreśla Dariusz Golec.

Rekrutacja pracowników

Jak jednak dodaje, zanim oddział ruszy jednak pełną parą, minie trochę czasu.

REKLAMA

- Rekrutacja pracowników na rynku IT wcale nie jest taka prosta. Nawet w tym rejonie, gdzie wydawałoby się jest wysokie bezrobocie, ono nie dotyczy tego obszaru – zaznacza gość radiowej Jedynki.

Szacowany koszt funkcjonowania nowego oddziału to 12 mln zł rocznie.

Aleksandra Tycner, awi

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.”

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej