Trybunał Konstytucyjny odroczył do 27 lipca wyrok ws. przepisów dotyczących gruntów objętych Dekretem Warszawskim
Trybunał Konstytucyjny 27 lipca ma ogłosić wyrok ws. ustawy o gruntach warszawskich, która miała rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r. - poinformował w środę prezes TK Andrzej Rzepliński. Rozprawa przed TK w tej sprawie odbyła się we wtorek.
2016-07-20, 10:51
Posłuchaj
Prezes Trybunału Andrzej Rzepliński: sprawa jest dostatecznie wyjaśniona do wydania wyroku, ale orzeczenie zostało odroczone (IAR)
Dodaj do playlisty
"Trybunał wyrok już w tej sprawie przyjął, będzie ogłoszony w najbliższą środę" - powiedział Rzepliński na posiedzeniu sejmowych komisji: ustawodawczej oraz sprawiedliwości i praw człowieka. Prezes TK na posiedzeniu komisji przedstawił informację o działalności i orzecznictwie Trybunału w zeszłym roku.
We wtorek - po zakończeniu rozprawy - ogłoszenie wyroku w sprawie ustawy o gruntach warszawskich TK odroczył bez podawania terminu.
Wtorkowa rozprawa przed TK odbyła się w pełnym składzie Trybunału - przewodniczył jej prezes TK Andrzej Rzepliński, zaś sprawozdawcą była sędzia Małgorzata Pyziak-Szafnicka. Ustawa o gruntach warszawskich - nowelizująca przepisy o gospodarce nieruchomościami oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy - uchwalona została przez Sejm poprzedniej kadencji przed rokiem i zaskarżona przez poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego - przed decyzją o jej podpisaniu - w sierpniu 2015 r.
Przepisy zakwestionował prezydent
Przepisy zakwestionował prezydent, który skierował je do kontroli prewencyjnej przed podpisaniem nowelizacji ustawy z 25 czerwca 2015 roku o gospodarce nieruchomościami oraz powiązanych przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
W ocenie przedstawiciela prezydenta sporne przepisy jeszcze bardziej niż dotąd utrudniałyby dawnym właścicielom dochodzenie swoich roszczeń wobec gruntów odebranym im Dekretem Bieruta, zwanym także Dekretem Warszawskim. Według mecenasa Aleksandra Proksy - sytuację prawną komplikuje też brak przepisów pozwalających na zadośćuczynienie byłym właścicielom bądź ich spadkobiercom za przejęte nieruchomości.
Przeciwne stanowisko reprezentowały władze Warszawy. Wiceprezydent miasta Jarosław Jóźwiak podkreślał na rozprawie, że konieczna jest także ochrona nieruchomości takich jak szkoły, szpitale czy parki, przed wywłaszczeniem lub nieuprawnionymi roszczeniami ze strony osób handlujących prawami do nieruchomości.
Według informacji władz miasta obecnie jest około 6 tysięcy wniosków o odzyskanie prawa do gruntów przejętych Dekretem Bieruta. Jedna trzecia z nich to tak zwane "śpiochy", czyli wnioski złożone nawet kilkadziesiąt lat temu i dotąd pozostawione bez rozpatrzenia. Według wiceprezydenta Warszawy rocznie wpływa kilkaset wniosków w tym także ożywają niektóre ze "śpiochów" w przypadkach kiedy byli właściciele lub spadkobiercy starają się wzruszyć decyzje wydane wcześniej z naruszeniem prawa.
REKLAMA
IAR/PAP, abo
REKLAMA