Ostatnia sobota przed ŚDM. Sprawdź co działo się na Dniach w Diecezji

Oglądali zabytki, odwiedzali domy dziecka i pomagali bezdomnym. Modlili się, ale też i bawili podczas koncertów. Jak wyglądała ostatnia sobota przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie - zachęcamy do obejrzenia zdjęć i posłuchania materiałów dźwiękowych.

2016-07-23, 21:44

Ostatnia sobota przed ŚDM. Sprawdź co działo się na Dniach w Diecezji
Centralne obchody Światowych Dni Młodzieży odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie . Foto: PAP

Posłuchaj

Kolorowy korowód pielgrzymów podczas Festiwalu Narodów w Warszawie (Magdalena Kowalewska/IAR)
+
Dodaj do playlisty

Pielgrzymi opanowali stolicę

Największe uroczystości Dni w Diecezji, poprzedzających Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Warszawie. Tam przed Świątynią Opatrzności bożej spotkało się około 12 tysięcy pielgrzymów - z Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Kuwejtu i Hondurasu. Zaczęli od zwiedzania Panteonu Wielkich Polaków, później odprawili koronkę, a po niej wystąpił zespół Arka Noego i międzynarodowa wspólnota Shalom.

Następnie odbyła się msza święta koncelebrowana przez kilkunastu biskupów i ponad trzystu księży.

Przemawiając do młodzieży kardynał Kazimierz Nycz polecił ich modlitwie sprawy Świata, Europy, Polski i Kościoła. - Módlmy się o pokój i sprawiedliwość. Módlmy się za ludzi dotkniętych prześladowaniami, ginących w zamachach terrorystycznych - apelował metropolita warszawski. 

Na wieczór zaplanowano koncerty zespołów Maleo Reggae Rockers i 2TM 2,3.

REKLAMA

Jednocześnie w diecezji warszawsko-praskiej zorganizowano Festiwal Narodów. Na dziedzińcu wyższego seminarium duchownego na Tarchominie pielgrzymi wspólnie modlą się i świętują przed głównymi uroczystościami Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Śpiewająca zakonnica na wrocławskim stadionie

Wspólna modlitwa na Anioł Pański kilkunastu tysięcy pielgrzymów z metropolitą abp. Józefem Kupnym była kulminacją dzisiejszych wydarzeń dni w diecezji we Wrocławiu.

Na specjalnie ustawionych scenach odbywały się koncerty i tzw. ewangelizacja na trawie, podczas której wolontariusze przebrani za polskich świętych opowiadali o ich dokonaniach.

Wieczorem na stadionie miejskim ruszy festiwalu "Singing Europe" zorganizowany w ramach sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Gwiazdą tego koncertu będzie niezwykle popularna śpiewająca włoska zakonnica, urszulanka siostra Christina Scuccia.

REKLAMA

Niedziela ma być dniem na spędzenie czasu z rodzinami goszczącymi pielgrzymów w swych domach. W planach są pikniki parafialne, mecze piłkarskie i zwiedzanie miasta.

Powiązany Artykuł

śdm 510.jpg
Światowe Dni Młodzieży 2016

Coś dla ciała i ducha również w Szczecinie

Przeszło tysiąc pielgrzymów z zagranicy oraz polskich wiernych przemaszerowało ulicami Szczecina. Marsz Narodów zakończył się na Jasnych Błoniach, gdzie wspólnie modlono się przed pomnikiem Jana Pawła II.

- Cieszę się, że mogę poznać rówieśników z całego świata, ale najważniejsze dla mnie jest spotkanie z Bogiem – podkreślił pielgrzym z Normandii Leopold Bovillez. Dla młodego Francuza podróż na Światowe Dni Młodzieży to pierwsza wizyta w Polsce.

Wieczorem rozpocznie się koncert zespołu Clerboyz, który tworzą klerycy z Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchowego w Szczecinie. Później w Bazylice św. Jana Chrzciciela zaplanowano czuwanie.

REKLAMA

Litania Narodów na wybrzeżu

Około 2,5 tys. pielgrzymów z zagranicy oraz polskich wiernych, zjawiło się rano na placu Solidarności w Gdańsku. Pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców modlili się w intencji świata i krajów z których pochodzą. Wielu z nich przyniosło flagi narodowe, proporce z wizerunkami ważnych dla nich wspólnot świętych, a także symbole swoich ojczyzn, w tym np. meksykańskie sombrera.

Po Litanii Narodów uczestnicy spotkania wyruszyli, śpiewając i wznosząc okrzyki w różnych językach, w marsz głównymi ulicami centrum Gdańska do Bazyliki Mariackiej. Tam w południe odprawiona została msza.

Podobne do gdańskich uroczystości odbywają się także w Pelplinie, gdzie zorganizowano spotkanie ponad 300 zagranicznych pielgrzymów goszczących w tamtejszej diecezji.

TVN24/x-news

Msza Święta i koncert uwielbienia na stadionie w Kielcach

Kilka tysięcy uczestników Światowych Dni Młodzieży oraz kieleckich rodzin wzięło udział w sobotę popołudniu w Mszy Świętej na kieleckim stadionie przy ul. Ściegiennego w Kielcach. Tuż po niej rozpoczął się koncert uwielbienia.

Ordynariusz kielecki bp Jan Piotrowski, który w przeszłości był misjonarzem w krajach Afryki i Ameryki Południowej przywitał wiernych w kilku językach – hiszpańskim, francuskim, włoskim, angielskim i polskim. W homilii kierowanej do wiernych z różnych krajów świata podkreślił, że "ludzie czekają na świadectwo o Jezusie". - Zanieśmy więc tęskniącym ludzkim sercom Jezusa - tam, skąd przybywamy, do Azji, Afryki, Ameryki i wielu krajów Europy. Dobro, jakim jest Jezus Chrystus, jest darem dla wszystkich - podkreślił.

Nawiązując do Starego Testamentu, biskup powiedział, że "Bóg dając się poznać Mojżeszowi, uczy nas, że nie jest Bogiem miejsca, ale Bogiem ludzi, Bogiem ludzkich serc".

Bp Piotrowski zwrócił uwagę, że każdy z wiernych ma swoją historię spotkania z Jezusem. Niezależnie od tego, jaka ona była, czy dokonała się przez jakieś zdarzenie czy świadectwo rodziców, misjonarzy, duszpasterzy – "każda z tych dróg była dobra i potrzebna".

REKLAMA

W tym kontekście zaznaczył niezwykle ważne na tej drodze jest świadectwo życia i nauki św. Jana Pawła II, patrona światowych Dni Młodzieży - "kto prawdziwie poznał Jezusa, jak pisał papież, nie może go zatrzymać dla siebie ale powinien się nim wspaniałomyślnie podzielić" - powiedział biskup.

Po mszy na kieleckim stadionie rozpoczął się koncert uwielbienia, który zgodnie z oficjalnym programem ma zakończyć się przed wieczorem. Sobotnie uroczystości upływające pod hasłem "Dzień Emmanuela – Jezus moim jedynym Panem i Zbawicielem" są kulminacyjnym punktem diecezjalnej części Światowych Dni Młodzieży w diecezji kieleckiej. Uczestnicy ŚDM będą przebywać w Kielcach i okolicznych dekanatach do poniedziałku.

Przed mszą, w barwnym korowodzie z flagami narodowymi ponad 20 krajów młodzi przeszli przez centrum Kielc od placu przed katedrą na stadion w Kielcach. Wśród uczestników przebywających w Kielcach można spotkać m.in. wiernych z Francji, Rumunii, Kanady, Kambodży, Węgier, Niemiec, Rumunii, Hiszpanii, krajów Ameryki Łacińskiej oraz Kenii i Mozambiku.

"Dzień Wspólnoty" w diecezji sanomierskiej

Pielgrzymi z kilku państw świata goszczący przed centralnymi wydarzeniami Światowych Dni Młodzieży w diecezji sandomierskiej, wolontariusze, młodzież i parafianie uczestniczą w sobotę w Dniu Wspólnoty, organizowanym w Sandomierzu (Świętokrzyskie).

Wydarzenie, które jest kulminacją przedsięwzięć, organizowanych w ramach "Dni w Diecezji" w diecezji sandomierskiej, mogło zgromadzić ok. 5 tys. osób.

Od rana na bogatej w zabytki Starówce można było spotkać grupy pielgrzymów z Francji, Hiszpanii, Kanady, Wybrzeża Kości Słoniowej, Włoch i Ukrainy. Zwiedzali, a także prezentowali się na ustawionej na Rynku scenie.

Najbardziej żywiołowe reakcje publiczności, wśród której byli także turyści, wywoływały prezentacje hiszpańskie i włoskie. Nie zabrakło tańców, hymnów narodowych ani przyśpiewek znanych ze stadionów piłkarskich. Gorące zawołania przygotowali także pielgrzymi z Nigerii - studiują na Ukrainie i towarzyszą ukraińskiej grupie z Zaporoża.

REKLAMA

Po południu wszyscy zgromadzili się na nadwiślańskich Błoniach, gdzie odtańczono poloneza w rytm utworu skomponowanego przez Wojciecha Kilara do filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy.

W pobliżu placu Jana Pawła II, gdzie w 1999 r. papież-Polak celebrował mszę św., a dziś stoi jego pomnik, odprawiono mszę po łacinie. Nabożeństwo celebrowali biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, bp senior Edward Frankowski i towarzyszący pielgrzymom biskupi z Hiszpanii, Francji, Wybrzeża Kości Słoniowej i Kamerunu.

Podczas nabożeństwa wolontariusze prowadzili zbiórkę pieniędzy na rzecz jednego z hospicjów, działających w Tarnobrzegu. Inspiracją do akcji było hasło tegorocznych ŚDM "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

- Chcieliśmy, aby po ŚDM coś zostało w naszej diecezji, coś namacalnego. Stwierdziliśmy, że nie można przejść obok tych słów obojętnie i że trzeba nie tylko duchem pokazywać to miłosierdzie, ale przede wszystkim czynem - powiedziała koordynująca wolontariat Natalia Bełz.

Po południu zaplanowano koncert zespołu Trzecia Godzina Dnia, pokazy Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, a wieczorem - Koncert Uwielbienia z adoracją Najświętszego Sakramentu.

REKLAMA

Pielgrzymi z Kongo odwiedzili dom dziecka

Grupa sześciu osób z Kongo i towarzyszący im Tarnowianie wspólnie bawili się z młodymi mieszkańcami placówki. Dzieci przygotowały dla gości występ. Potem było wspólne ucztowanie i zabawa.


Posłuchaj

Pielgrzymi z Konga odwiedzili dom dziecka. 1:09
+
Dodaj do playlisty

 

Goście z Brazylii są w Gnieźnie i chwalą… Polską kuchnie

- To niezwykłe być na Światowych Dniach Młodzieży w Polsce. W 2013 roku napracowaliśmy się przy ŚDM w Rio de Janerio. Dobrze jest być teraz pielgrzymem i zamiast przyjmować młodych z innych krajów, tym razem być gościem u kogoś. W ten sposób możemy poznawać inne kultury – stwierdziła Mariana, która przyjechała z Brazylii.


Dni w archidiecezji gnieźnieńskiej odbywają się pod hasłem "razem u źródła", nawiązującym do historii sprzed 1050 lat. To w Gnieźnie, bądź na pobliskim Ostrowie Lednickim w 966 roku miał się odbyć chrzest Mieszka I.

REKLAMA

Brazylijczyk Matheus przyznał, że zaskakujący dla niego jest cały pobyt w Polsce. - Jedliśmy tu sporo rzeczy, których nie je się u nas, wasza kuchnia jest bardzo mięsna, jecie dużo zup, dużo ciepłych potraw - powiedział. Zagraniczni pielgrzymi chwalili nie tylko jedzenie, ale także naszą Polską gościnność. Zachwycali się również zabytkami.

Kraków.  Artyści i pracownicy Przewozów Regionalnych pomalowali pociąg, który będzie kursował na trasach aglomeracji krakowskiej podczas Światowych Dni Młodzieży. Graffiti zdobiące wagony nawiązuje tematyką do ŚDM. Akcja malowania odbyła się na terenie dworca kolejowego Kraków Płaszów. Kraków. Artyści i pracownicy Przewozów Regionalnych pomalowali pociąg, który będzie kursował na trasach aglomeracji krakowskiej podczas Światowych Dni Młodzieży. Graffiti zdobiące wagony nawiązuje tematyką do ŚDM. Akcja malowania odbyła się na terenie dworca kolejowego Kraków Płaszów.

Poznań miasto duchowych doznań

Od rana grupa około 2,5 tys. pielgrzymów z Hiszpanii, Madagaskaru, Francji i Stanów Zjednoczonych zwiedzała Poznań przemierzając Ścieżki Ewangelizacyjne wiodące po miejscach związanych z historią miasta. Odwiedzili Zamek Przemysła, Plac Mickiewicza, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz liczne katolickie świątynie. Na poznańskim Starym Rynku śpiewali, tańczyli i poznawali historię regionu.

Popołudniu młodzi zebrali się w "strefie pielgrzyma" na poznańskiej Cytadeli, gdzie zabawę prowadziła grupa z Hiszpanii, a później wystąpił zespół S-Band Klerycy ASD Poznań.

Gdańsk. Abp Sławoj Leszek Głódź i młodzi pielgrzymi robią sobie selfie. Gdańsk. Abp Sławoj Leszek Głódź i młodzi pielgrzymi robią selfie.

Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca w Krakowie. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim. ŚDM poprzedzają organizowane w całym kraju Dni w Diecezjach, które potrwają do 25 lipca.

REKLAMA

IAR,PAP/ae,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej