Nowa strategia dla rolnictwa i obszarów wiejskich

Do końca września potrwają konsultacje ze związkami, organizacjami rolniczymi i wiejskimi w sprawie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich - ogłosiło na wczorajszej konferencji prasowej kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa.

2016-08-04, 10:15

Nowa strategia dla rolnictwa i obszarów wiejskich
Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Foto: Wikimedia Commons/CC/Adrian Grycuk

Posłuchaj

O nowych planach rozwoju dla obszarów wiejskich w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Całą strategię przygotowywało 12 zespołów międzyresortowych w maju i czerwcu. W październiku ma zostać przyjęta przez rząd.

Korzyści dla wszystkich   

Polska ma się rozwijać w sposób zrównoważony, a więc w te procesy muszą być  włączone także mniejsze miasteczka i obszary wiejskie, a nie tylko duże aglomeracje miejskie. Nowy model zakłada, że korzyści ze wzrostu gospodarczego powinni odczuwać wszyscy mieszkańcy kraju.

- Współpraca w ramach rządu w tym zakresie jest bardzo dobra. Po raz pierwszy za rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich odpowiedzialność bierze cały rząd - powiedział minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel.

Cztery filary wzrostu

Silna gospodarka ma się wspierać na czterech filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju i ekspansji zagranicznej - powiedział wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

- Te cztery filary uruchamiają procesy rozwojowo-gospodarcze na obszarach wiejskich. Piąty filar rozwój społeczno-gospodarczy uruchamia pakt dla obszarów wiejskich. To są filary planu Morawieckiego – wylicza gość.

REKLAMA

Projekty strategiczne

Projekty strategiczne i flagowe w rolnictwie i obszarach wiejskich to między innymi utworzenie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, Paktu dla Wsi, odtworzenie i wsparcie lokalnych rynków rolnych, utworzenie Polskiego Holdingu Spożywczego czy Platformy Żywnościowej.

- Jest to pomysł by uczestniczyć w państwowych przetargach na przykład w Afryce. Za pośrednictwem Giełdy Papierów Wartościowych będzie można prowadzić handel mlekiem w proszku z takimi krajami jak Zambia, czy Angola - mówił Krzysztof Jurgiel.

Są także programy aktywizacji zawodowej czy adresowane do obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją - dodał Ryszard Zarudzki.

- Pieniędzy nie zawsze musi być więcej, zależy nam na wykorzystywaniu efektywniej tych środków, które mamy i przekierowaniu na pewne obszary środków czy zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, czy w Regionalnych Programach Operacyjnych – wyjaśnia.

Rozwój wsi i rolnictwa będzie monitorowany przez specjalnie powołany zespół, który w swych działaniach uwzględni zarówno realizację celów gospodarczych, jak i kwestie finansowe.
Uwagi do projektu Strategii Rozwoju dla Rolnictwa  może zgłosić każdy. Formularze do tego celu udostępnia Ministerstwo Rozwoju na swojej stronie internetowej.

Aleksandra Tycner, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej