Plan Inwestycyjny dla Europy (tzw. Plan Junckera)
Celem Planu Inwestycyjnego dla Europy jest przywrócenie stopy inwestycji w Europie do poziomu sprzed kryzysu finansowego 2007-2008. Zastrzyk kapitału ma spowodować większy ruch na rynku inwestycyjnym.
2016-08-10, 20:05
Posłuchaj
Co to jest Plan Inwestycyjny dla Europy, czyli tzw. Plan Junckera, co jest jego celem i na jakich trzech podstawach się opiera, tłumaczy Piotr Świtalski z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Dodaj do playlisty
̶ Plan jest zbudowany na trzech podstawach – tłumaczy Piotr Świtalski z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
– Pierwszą jest Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych, który przy pomocy Europejskiego Banku Inwestycyjnego ma na celu zwiększenie inwestycji w różnych sektorach gospodarki Unii Europejskiej, jednocześnie nie obciążając budżetów państwowych. Jest to przywrócenie pewności i stabilności inwestorom i tym, którzy szukają inwestycji. Drugim elementem Planu Inwestycyjnego dla Europy są realne instrumenty dla ożywienia inwestycji w realnej gospodarce. Niedawno został uruchomiony Europejski Portal Projektów Inwestycyjnych, gdzie inwestorzy i potencjalni beneficjenci – przedsiębiorcy, którzy mają jakiś projekt, mogą się poznać. Opisy projektów na tym portalu są ujednolicone tak, aby były przejrzyste i można było znaleźć to, czego się naprawdę szuka. Trzecim elementem jest stworzenie przyjaznego środowiska dla inwestycji, czyli obniżenie barier, biurokracji i zachęcenie do inwestycji, co pociągnie za sobą wzrost zatrudnienia, wzrost gospodarczy i ożywienie konkurencyjności całej Unii Europejskiej – mówi Piotr Świtalski.
Zakłada się, że Plan Inwestycyjny dla Europy do 2018 roku zmobilizuje w całej Europie inwestycje rzędu 315 mld euro. Te inwestycje z kolei wygenerują ponad milion dodatkowych miejsc pracy.
W Polsce szacuje się, że małe i średnie przedsiębiorstwa będą miały dostęp do kapitału w wysokości ponad 600 mln euro, co też wygeneruje nowe miejsca pracy. Wspierane projekty powinny się wpisywać w szeroko pojętą politykę gospodarczą Unii Europejskiej, jak np. unia cyfrowa, unia energetyczna, jednolity rynek, także wspieranie nowych inwestycji w sektorze infrastruktury, transportu, szerokopasmowego internetu. Jeśli chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa, celem jest wspieranie ich tak, by mogły się rozwijać, pozyskiwać nowe rynki i zatrudniać nowych pracowników.
REKLAMA
Partnerem EBI w Polsce jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Jest to pierwszy punkt kontaktowy, zarówno dla małych i średnich przedsiębiorstw, jak i wszystkich innych osób, które chciałyby pozyskać dodatkowe informacje.
̶ Warto też pamiętać, że Plan Inwestycyjny dla Europy i Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych to tylko jedna pula z dostępnych funduszy, która nie wyklucza pozyskiwania innych funduszy unijnych – podkreśla Piotr Świtalski.
Karolina Mózgowiec
REKLAMA