Nowa ustawa kominowa da zarobić więcej menedżerom? Obejmie więcej spółek skarbowych
Tak zwana nowa ustawa kominowa, czyli ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzenia osób kierujących spółkami z udziałem skarbu państwa, jednostek samorządu terytorialnego i państwowych osób prawnych zmieni sposób ustalania wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych.
2016-08-11, 15:16
Posłuchaj
Jak mówi dr Karol Raźniewski, dyrektor w Zespole People Advisory Services EY, obecnie trudno jest zatrudnić dobrego menadżera bez odpowiedniego systemu wynagrodzenia, stąd nowe przepisy dają możliwość pewnego uelastycznienia wynagrodzeń na najwyższych stanowiskach.
Nowe przepisy pozwolą uelastycznić system wynagradzania menedżerów
̶ I dotyczy to zarówno wartości bezwzględnej wynagrodzenia, jak i jego składników – mówi gość Polskiego Radia 24.
Wyjaśnia, że nowe regulacje dają możliwość przyznawania wynagrodzenia zmiennego, które będzie motywować do osiągania jak najlepszych wyników biznesowych.
Nowe przepisy preferują umowę o świadczeniu usług
Nowa ustawa kominowa wprowadza zakaz stosowania umów o pracę.
REKLAMA
Jak wyjaśnia, w nowej ustawie mamy przewidzianą umowę o świadczeniu usług, która była obecna w poprzednich regulacjach, niemniej teraz pozostaje jedyną formą świadczenia usług przez menedżera.
̶ W mojej ocenie to adekwatne rozwiązanie, ale w praktyce rynkowej spotykane są również umowy o pracę, tak w sektorze prywatnym jaki i państwowym i mają one swoje walory – mówi ekspert.
Jak jednak dodaje, biorąc pod uwagę charakter pracy menedżera, świadczenie usług jest tym co realnie on wykonuje, i za co jest oceniany i wynagradzany.
Nowe przepisy wejdą w życie 8 września.
REKLAMA
Zmienione przepisy tzw. ustawy kominowej będą obowiązywać wszystkie spółki handlowe z udziałem Skarbu Państwa, a nie tylko te z większościowym udziałem – jak miało to miejsce do tej pory.
Nowe regulacje będą dotyczyły wszystkich spółek, które nie były przedsiębiorstwami państwowymi lub miały udział skarbu państwa mniejszy niż 50 proc. Szacuje się, że nowymi przepisami może być objętych ponad 3900 podmiotów
Dominik Olędzki, jk
REKLAMA