Dlaczego należy chronić dane zawarte w numerze PESEL?
Ministerstwo Cyfryzacji uspokaja, że nie doszło do wycieku danych z bazy PESEL.
2016-08-30, 20:33
Posłuchaj
W bazie PESEL znajdują się między innymi dane dotyczące imion i nazwisk, imion i nazwisk rodziców, daty i miejsca urodzenia, stanu cywilnego, adresu, serii, numeru i daty ważności dowodów osobistych.
PESEL furtką do niechcianych kredytów
̶ Ta sprawa ma prawo niepokoić Polaków ale też środowisko finansowe. Jeśli te dane znajdą się w niepowołanych rękach, mogą stać się furtką m.in do wyłudzenia kredytów czy pożyczek - tłumaczy prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej.
Uwaga na dowód osobisty
Podkreśla, że dane dotyczą ponad 20 bardzo wrażliwych informacji, których cały czas musimy pilnować.
̶ Dlatego nie należy zostawiać, np. w wypożyczalni dowodu osobistego, który zawiera zestaw wrażliwych informacji, które mogą posłużyć próbie wyłudzenia informacji, czy kredytów, mówi ekspert.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Minister cyfryzacji Anna Streżyńska: nie było wycieku danych PESEL
Przed wyłudzeniem kredytu można się zabezpieczyć
Ale przed taką sytuacją można się zabezpieczyć. Za pośrednictwem strony internetowej Biura Informacji Kredytowej możemy założyć specjalne konto, aby się zabezpieczyć.
Jak informuje gość Polskiego Radia 24, kilka dni temu BIK udostępnił promocyjnie, za darmo cały rok, konto z tzw. alertami.
Alert powiadomi o pytaniach o naszej historii kredytowej
̶ Alert polega na tym, że przy każdym zapytaniu instytucji kredytowej, na maila czy sms-a dostajemy zawiadomienie o tym, że ktoś zadał pytanie o naszą historię kredytową w związku z chęcią udzielenia nam kredytu czy pożyczki – tłumaczy ekspert.
Zainteresowanie usługą jest ogromne, bo dzięki bezpłatnej usłudze alert możemy się dowiedzieć, czy ktoś nie chciał wziąć kredytu na nasze nazwisko.
REKLAMA
Rośnie liczba i wartość kredytów hipotecznych
Biuro Informacji Kredytowej podsumowało dziś pierwsze półrocze na rynku kredytów. Z danych wynika, że liczba kredytów mieszkaniowych rośnie.
Jak wyjaśnia ekspert, w tym czasie banki udzieliły ponad 100 tys. kredytów hipotecznych na ponad 21 mld zł, tj. o ok. 6 proc. więcej niż w takim czasie 2015 r.
Maleje liczba kredytów konsumenckich
Spada natomiast liczba udzielanych kredytów konsumenckich.
Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, w 1 półroczu 2016 r. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, udzielono o 2,2 proc. mniej kredytów konsumpcyjnych, ale na kwotę wyższą o 1,2 proc. Wydano o 9 proc. mniej kart kredytowych, przy czym zadłużenie na kartach wzrosło o 4 proc. względem poprzedniego roku.
REKLAMA
Justyna Golonko, jk
REKLAMA