„Ostatnia rodzina” – skomplikowane życie Beksińskich w filmie
Uznanie polskiego i europejskiego środowiska filmowego, a także cztery nagrody na prestiżowych festiwalach w Gdyni i Locarno. W ostatnich tygodniach obraz „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana Matuszyńskiego stał się bardzo nośnym tematem. Co jest niezwykłego w tym filmie? Jakich spraw dotyka? Między innymi na te pytania odpowiedzieli goście audycji „Rozpruwacz Kulturalny”.
2016-10-01, 19:16
Posłuchaj
Życie zwyczajnej, polskiej rodziny mieszkającej na warszawskim blokowisku schyłku lat 70. XX. wieku, wewnętrzne relacje w tej rodzinie oraz posmak sztuki na światowym poziomie. Oto główne tematy poruszanie przez „Ostatnią rodzinę”. Jest to rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich.
– Film wzbudza zachwyt, gdyż dotyka bardzo ważnych kwestii z życia artystycznej rodziny, a także rodziny jako takiej. Do tego należy dołożyć fenomenalną realizację reżyserską oraz bardzo dobrą grę aktorską. Podstawą produkcji był natomiast fantastyczny scenariusz. Twórcy skupiają się na anomaliach i sytuacjach skrajnych w życiu i postępowaniu członków rodziny Beksińskich – powiedział dr Piotr Kletowski, filmoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Poza ukazaniem trudnych relacji w polskiej rodzinie, film ukazuje także jej funkcjonowanie w specyficznym środowisku, którym było peerelowskie blokowisko. Artur Liebhart, dyrektor festiwalu Docs Against Gravity, podkreślił, że jego aura i widok towarzyszy widzowi przez niemal cały film. – Dzieło Jana Matuszyńskiego pokazuje, co blokowisko jest w stanie uczynić z życiem artysty oraz jak potrafi je zniszczyć – dodał.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
__________________
Data emisji: 01.10.16
Godzina emisji: 18.15
REKLAMA