Rosną zwały węgla. W sierpniu wydobycie przewyższyło sprzedaż o 270 tys. ton

W sierpniu kopalnie wydobyły prawie 270 tys. ton węgla więcej niż wyniosła miesięczna sprzedaż tego surowca. Niesprzedany węgiel trafił na zwały, których wielkość przekroczyła 5,7 mln ton - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

2016-10-04, 12:02

Rosną zwały węgla. W sierpniu wydobycie przewyższyło sprzedaż o 270 tys. ton
(zdjęcie ilustracyjne). Foto: Glow Images/East News

Katowicki oddział Agencji monitoruje sytuację w górnictwie węgla kamiennego na potrzeby Ministerstwa Energii. We wtorek Agencja opublikowała najważniejsze wskaźniki charakteryzujące sektor węglowy w sierpniu. W odniesieniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku wydobycie wzrosło o ponad 250 tys. ton, ale sprzedaż była prawie o 350 tys. ton mniejsza niż przed rokiem.

W tym roku największą sprzedaż górnictwo osiągnęło w kwietniu (ponad 6,5 mln ton) i styczniu (niespełna 6,1 mln ton). W lutym i marcu do odbiorców trafiło po ok. 5,6 mln ton węgla. W maju było to 5,4 mln ton, a w czerwcu sprzedaż była najniższa w tym roku - 5,3 mln ton, przy wydobyciu w tym miesiącu rzędu 5,9 mln ton. W lipcu sprzedaż ponownie wzrosła do 5,5 mln ton, a w sierpniu przekroczyła 5,6 mln ton, osiągając poziom z lutego i marca.

Ogółem po ośmiu miesiącach roku kopalnie sprzedały nieznacznie mniej (o 0,2 mln ton) węgla niż wydobyły w tym okresie. Według danych ARP, od początku roku do końca sierpnia wyprodukowano ok. 45,8 mln ton węgla (wobec ok. 46,1 mln ton w tym samym okresie przed rokiem), a sprzedano ok. 45,6 mln ton (wobec ok. 46,1 mln ton rok wcześniej).

Ilość węgla na przykopalnianych zwałach przekroczyła 5,7 mln ton

W końcu sierpnia ilość węgla na przykopalnianych zwałach przekroczyła 5,7 mln ton, wobec niespełna 5,3 mln ton w końcu lipca. Na początku tego roku było to ponad 5,8 mln ton. Duża część węgla na zwałach to surowiec, za który odbiorcy dokonali przedpłat, lub węgiel będący przedmiotem zastawów. W sierpniu 2014 r., gdy wielkość zwałów osiągnęła szczytowy poziom, na nabywców czekało ponad 9,5 mln ton wydobytego węgla. Rok temu, w końcu sierpnia 2015, na zwałach leżało ponad 7,3 mln ton węgla.

Zasadniczym powodem trudnej sytuacji sektora węglowego jest niski poziom cen węgla. ARP nie opublikowała dotąd danych dotyczących średnich cen w ciągu ośmiu miesięcy tego roku. Wcześniej podano natomiast, że strata górnictwa węgla kamiennego na podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla, od początku tego roku do końca maja wyniosła 979 mln zł.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej