Mała ustawa o innowacyjności: opinie ekspertów
Posłowie jednogłośnie przyjęli tzw. małą ustawę o innowacyjności. Czy to pomost między nauką a gospodarką? O tym w Pulsie Gospodarki mówili Maciej Grelowski (Business Centre Club), Jarosław Janecki (Societe Generale) i Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński).
2016-10-07, 11:32
Posłuchaj
Zdaniem Macieja Grelowskiego, nowe przepisy mają przynieść konkretne korzyści części naukowców, którzy będą wiedzieli, że nie pracuje dla idei.
– To pierwszy fundament pod ważną rozmowę o promowaniu sektora badawczego i rozwojowego. Może nas to przybliżyć do przeciętnych, europejskich nakładów – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Według Jarosława Janeckiego, również coraz więcej przedsiębiorstw jest zainteresowanych badaniami naukowymi.
– Jeśli przedsiębiorcy będą widzieć, że w ten sposób będą mieli zyski w postaci niższych podatków, to prawdopodobnie tego typu inwestycje się pojawią – mówił gość Pulsu Gospodarki. – Efekty tej ustawy będziemy mogli jednak zobaczyć dopiero za parę lat – dodał.
REKLAMA
W opinii Marcina Roszkowskiego, mała ustawa o innowacyjności wywołała ożywienie, entuzjazm i impuls do badań, jednak innowacyjność nie powinna być „dekretowana”.
– By chęć zysku i chciwość w innowacyjności była wykorzystywana, państwo powinno jak najmniej przeszkadzać przedsiębiorcom – podkreślał ekspert.
W programie była również mowa m.in. o stopie bezrobocia w Polsce i księdze barier utrudniających innowacyjność przygotowanej przez resort nauki.
Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dds
____________________
Data emisji: 07.10.2016
Godzina emisji: 10.15
REKLAMA
REKLAMA