Czego nie wiemy o zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki
Mijają 32 lata od zabójstwa kapelana warszawskiej „Solidarności”. Zleceniodawcy tej zbrodni nie zostali do dzisiaj wskazani.
2016-10-19, 08:58
Za uprowadzenie, tortury i zabójstwo w tzw. procesie toruńskim zostali skazani trzej funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa PRL; Grzegorz Piotrowski (naczelnik wydziału Departamentu IV MSW), por. Leszek Pękala i por. Waldemar Chmielewski. Skazany został także za sprawstwo kierownicze zbrodni ich bezpośredni przełożony płk Adam Pietruszka, zastępca dyrektora Departamentu IV MSW.
Nowe śledztwo w tej sprawie ruszyło już po 1989 roku. W 2002 roku inną hipotezę w sprawie daty zabójstwa kapłana i jego przebiegu, podważającą ustalenia sądu w Toruniu, postawił prokurator Andrzej Witkowski z pionu śledczego lubelskiego IPN. W jego opinii Jerzy Popiełuszko nie zginął 19, lecz 25 października, po kilkudniowych torturach w bunkrach w Borze Kazuńskim, a za tym zabójstwem stały osoby znacznie wyżej postawione w hierarchii partyjno-państwowej. Hipoteza ta została jednak skrytykowana przez ówczesnego szefa IPN, a śledztwo zostało Witkowskiemu odebrane.
Gościem PR24 będzie Wojciech Sumliński. Pisarz i reporter opisał swoje ustalenia w kilku książkach, m.in. „Lobotomia 3.0” i „Kto naprawdę go zabił”.
-
REKLAMA
Polskie Radio 24/ak/tb
---
Data emisji: 19.10.16
Godzina emisji: 13.17
REKLAMA
REKLAMA