Syryjscy uchodźcy w Libanie. "Chcemy im zapewnić humanitarne minimum"
Liban przyjął niemal 1,5 miliona uchodźców z Syrii. Aby im pomóc, Polska buduje specjalna strefę humanitarną na północy tego kraju. Mówili o tym w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Wilk (prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej) i Joanna Wronecka (podsekretarz stanu w MSZ).
2016-10-25, 21:28
Posłuchaj
Jak wskazywała Joanna Wronecka, Liban "przyjął Syryjczyków, ale nie jest w stanie sam ponosić wydatków z tym związanych". Dodała, że Polska pomaga w tym kraju od 2012 roku. – Poprzez małe granty, ale ogłaszamy też postępowania konkursowe, w których mogą uczestniczyć organizacje pozarządowe.
Jak mówił Wojciech Wilk, "założeniem władz libańskich jest przetrzymanie uchodźców w bezpiecznych warunkach oraz umożliwienie im powrotu do kraju, gdy wojna się skończy”. Tymczasem Syryjczycy biednieją z miesiąca na miesiąc. By temu zapobiec, Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej stara się wspierać ich finansowo. – Chcemy zapewnić minimum humanitarne po to, by nie musieli wyprzedawać swojego majątku, zabierać dzieci ze szkół. Sednem jest wsparcie uchodźców, płacimy za ich czynsze po to, by zmniejszyć ich obciążenie finansowe – wyjaśniał Wilk.
W działania w Libanie angażują się również Caritas oraz Polska Pomoc Medyczna.
W audycji zaprezentowano także reportaż o tym, jak żyją syryjscy uchodźcy w Libanie.
REKLAMA
Więcej w całym programie.
Gospodarzem audycji był Michał Strzałkowski.
Świat W Powiększeniu w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje
Polskie Radio 24/ip/tj
REKLAMA
___________________
Data emisji: 25.10.2016
Godzina emisji: 20:33
Polecane
REKLAMA