Rozmowy o Zdrowiu: Światowy Dzień Donacji i Transplantologii

26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantologii. W Rozmowach o Zdrowiu o problemach, z jakimi boryka się transplantologia w naszym kraju, mówili eksperci z Polskiego Towarzystwa na Rzecz Donacji Narządów – dr Mateusz Zatorski, psycholog z Uniwersytetu SWPS i dr n. med. Rafał Kieszek, transplantolog.

2016-10-26, 21:00

Rozmowy o Zdrowiu: Światowy Dzień Donacji i Transplantologii
Kampanię "Zgoda na życie" Ministerstwo Zdrowia prowadzi od października ubiegłego roku. Chce w ten sposób zachęcić Polaków do dawstwa narządów czy szpiku kostnego/fot. Ministerstwo Zdrowia

Posłuchaj

26.10.16 Rozmowy o Zdrowiu: Światowy Dzień Donacji i Transplantologii
+
Dodaj do playlisty

Rośnie liczba pacjentów, dla których przeszczep narządu jest jedyną szansą na zdrowie i życie. Spada natomiast liczba dawców. Według danych Poltransplantu, w ubiegłym roku zgłoszono około 700 potencjalnych dawców narządów. To o 10 procent mniej niż w 2014 roku. Na przeszczep w Polsce czeka obecnie około 1700 osób. – Tylko na przeszczepienie nerki stale czeka około tysiąca osób – wskazywał na naszej antenie dr n. med. Rafał Kieszek.

Poważnym problem polskiej transplantologii jest mała liczba żywych dawców. W naszym kraju pochodzi od nich tylko 5 procent przeszczepionych nerek. Dla porównania, w Holandii jest to co drugi narząd, a w Stanach Zjednoczonych – co trzeci. Jak komentował w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Zatorski taki stan rzeczy jest efektem małej wiedzy Polaków o transplantacji, a także pewnego rodzaju lęku społecznego.

Więcej w całej rozmowie.

Gościem I części audycji był dr Mariusz Radko, androlog. Ekspert mówił na naszej antenie, czym zajmuje się lekarz tej specjalności i dlaczego mężczyzna nie powinien unikać wizyt u androloga.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Henryk Szrubarz.

Polskie Radio 24/IAR/mp/tj

_____________________

Data emisji: 26.10.16

Godzina emisji: 19.15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej