Halloween a tradycja polska
Święto to wywodzi się z tradycji Celtów i związane było z przesileniem. Wierzono, że świat żywych i zmarłych zaczynają ze sobą korespondować. O tradycji Halloween i jej obecności w Polsce mówili w audycji Kwadratura Kultury Aleksandra Buszta-Bąk (kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie) oraz dr Jan Suliga (antropolog kultury).
2016-11-01, 23:30
Posłuchaj
Jak podkreślił dr Suliga, Halloween ma przede wszystkim charakter ludyczny, ale także głębokie podłoże psychologiczne. – Odstraszyć to co ciemne i złe, a z drugiej strony zaśmiać, w takim pozytywnym znaczeniu - wyjaśniał. Zdaniem gościa, dzięki temu świętu „stajemy się inni”, to swoisty „festiwal maski, na zasadzie pewnej świeckości”.
Za nową, świecką tradycję Halloween uznała Aleksandra Buszta-Bąk. – Na fali zachłystywania się wszystkim, co jest nam obce, po prostu bierzemy wszystko co się na naszym gruncie pojawia. Na zasadzie odruchu stadnego, nie potrafimy samodzielnie przeanalizować zjawiska – mówiła. Dodała również, że nie umiemy „rozwinąć tego, co mamy u siebie”, np. bożonarodzeniowego Gwiazdora.
Jan Suliga również wskazywał na upadek polskiej tradycji ludowej. – W momencie, w którym granice się otwierają, musimy pogodzić się z tym, że przychodzą do nas rzeczy kulturowo obce. Teraz jest kwestia czy my je odrzucimy, czy potrafimy zaadaptować na swój własny sposób – mówił.
REKLAMA
![A i B; fot: PR24/MR](http://static.prsa.pl/images/e415f0e8-8515-48e6-ade2-9f51936b000b.jpg)
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem programu była Monika Małkowska.
Kwadratura Kultury w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
____________________
Data emisji: 01.11.2016
Godzina emisji: 21:33
REKLAMA
REKLAMA