Redukcja emisji CO2: porozumienie klimatyczne z Paryża wchodzi w życie

W piątek wchodzi w życie uzgodnione w Paryżu światowe porozumienie klimatyczne, które ma pomóc utrzymać wzrost globalnych temperatur poniżej 2 stopni Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną.

2016-11-04, 11:00

Redukcja emisji CO2: porozumienie klimatyczne z Paryża wchodzi w życie
Trwa walka z nadmierną emisją CO2 do atmosfery. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

ONZ: obecne plany poszczególnych państw dotyczące zmniejszenia emisji CO2 są za mało ambitne - relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Do tej pory uzgodnioną w grudniu 2015 roku umowę ratyfikowały 94 kraje, które tym samym zobowiązały się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Potrzebna była ratyfikacja umowy przez 55 krajów

Do wejścia w życie umowy potrzebna była ratyfikacja przez 55 krajów odpowiadających za 55 proc. światowych emisji. Porozumienie przypieczętowała potwierdzona miesiąc temu przez Parlament Europejski zgoda Unii Europejskiej, która odpowiada za ok. 12 proc. światowych emisji. 5 października listy ratyfikacyjne złożyła UE i osobno siedem europejskich krajów: Francja, Niemcy, Węgry, Austria, Portugalia, Słowacja i Malta.

Szybka ratyfikacja porozumienia paryskiego stała się kluczowa dla UE, gdy umowę zatwierdzili na początku września dwaj najwięksi emitenci gazów cieplarnianych na świecie - USA i Chiny.

ONZ: za mało ambitne plany redukcji emisji CO2

Obecne plany poszczególnych państw dotyczące zmniejszenia emisji CO2 są za mało ambitne, by zatrzymać wzrost temperatury na bezpiecznym poziomie. Taki wniosek płynie z najnowszego raportu ONZ.

REKLAMA

Eksperci twierdzą, że pod koniec przyszłej dekady ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla będzie o jedną czwartą za duża, by temperatura zatrzymała się na tej bezpiecznej granicy. Szacunki ONZ obejmują zobowiązania ograniczeń emisji zgłoszone przez poszczególne państwa zgodnie z postanowieniami porozumienia paryskiego. Zdaniem autorów raportu, będą potrzebne nowe technologie, które pomogą usunąć z atmosfery nadmierną ilość dwutlenku węgla.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej