Idea awangardowego konserwatyzmu
– Żyjemy w czasach zerwanej ciągłości historycznej i współcześnie trudno być konserwatystą – powiedział dr Paweł Rojek, filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W najnowszej odsłonie „Rozpruwacza kulturalnego” rozmowa na temat tradycji myślenia o polskiej niepodległości oraz o zagadnieniu awangardowego konserwatyzmu.
2016-11-12, 16:42
Posłuchaj
Ruch polityczny, społeczny i kulturalny, którego celem jest zachowanie tego, co stare i tradycyjne. Oto istota konserwatyzmu. Tytuł książki dr Pawła Rojka – „Awangardowy konserwatyzm. Idea polska w późnej nowoczesności" – może wzbudzać niepewność, gdyż awangarda kojarzy się z nurtem, który odrzuca to, co dotychczasowe. Jednak gość Polskiego Radia 24 znalazł połączenie dla tych dwóch, wydawałoby się, przeciwstawnych kierunków.
– Żyjemy w świecie dotkniętym licznymi rewolucjami, do których można zaliczyć wszelkie przemiany kulturowe i społeczne. Dlatego staroświecki konserwatyzm jest czymś zupełnie nieadekwatnym do naszej rzeczywistości. Musimy zastanowić się, czy mamy tak naprawdę co zachowywać, co nam zostało z naszego dziedzictwa. Może powinniśmy najpierw odtworzyć coś, co będzie do zachowywania w przyszłych latach – wyjaśnił filozof związany z kwartalnikiem "Pressje".
Dr Krzysztof Posłajko, filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracujący z pismem internetowym "Nowe Peryferie", jako przykład awangardowego konserwatyzmu wskazał młodzież z post-przemysłowej klasy robotniczej kultywującą pamięć o żołnierzach wyklętych.
– Gdyby przyjrzeć się korzeniom tych młodych ludzi, to wynikałoby, że ich dziadkowie byli w większości przodownikami pracy w wielkich kombinatach socjalistycznych, a nie żołnierzami wyklętymi – dodał.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Jakub Moroz.
Polskie Radio 24/db
Rozpruwacz Kulturalny w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
___________________
REKLAMA
Data emisji: 12.11.16
Godzina emisji: 18.15
REKLAMA