Ptasia grypa atakuje drób na fermach w Niemczech

W dwóch landach na północy Niemiec: Szlezwiku-Holsztynie oraz Meklemburgii-Pomorzu Przednim wykryto przypadki ptasiej grypy u padłych ptaków na fermach drobiu. Badania laboratoryjne wykazały obecność wysoce zaraźliwego wirusa H5N8. Powołano sztab kryzysowy.

2016-11-13, 12:29

Ptasia grypa atakuje drób na fermach w Niemczech
Hodowcy są zaniepokojeni szybkim rozprzestrzenianiem się epidemii. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

W Niemczech rozprzestrzenia się wirus ptasiej grypy - relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Na fermie drobiu w miejscowości Grumby w Szlezwiku-Holsztynie ma zostać wybitych 30 tys. kur.

- Sytuacja jest niepokojąca, to nowy etap ptasiej grypy - powiedział minister rolnictwa tego landu Robert Habeck z partii Zielonych. Jedyna nadzieja w tym, że jest to odosobniony przypadek - dodał. Jego zdaniem sytuacja jest bardziej dramatyczna niż się to wydaje władzom centralnym.

Nie wiadomo, w jaki sposób groźny wirus przedostał się do zamkniętej fermy. Drób z tej hodowli nie miał żadnego kontaktu z dzikimi ptakami. Habeck zapewnił, że hodowca może liczyć na odszkodowanie.

Wschodnioniemiecki land graniczy z Polską

Przed południem poinformowano, że przyczyną padnięcia drobiu na fermie w Mesekenhagen na Pomorzu Przednim był też wirus H5N8. Na terenie prywatnej fermy drobiu w powiecie Pomorze Przednie-Greifswald znaleziono w piątek 31 martwych ptaków. Ze względu na podejrzenie wystąpienia ptasiej grypy wybito 26 dalszych zwierząt.

- Tym samym mamy pierwszy urzędowo potwierdzony przypadek (ptasiej grypy) na naszym terenie wśród zwierząt użytkowych - oświadczył minister rolnictwa Meklemburgii-Pomorza Przedniego Till Backhaus, cytowany przez agencję dpa. Ten wschodnioniemiecki land graniczy z Polską.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej