Rzucić palenie. Najważniejsza jest motywacja
Według ekspertów, potrzeba średnio siedmiu prób, aby skutecznie zerwać z uzależnieniem od tytoniu. Dziś palacze mogą po raz kolejny spróbować, bo – jak co roku – w każdy trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Gościem Polskiego Radia 24 była Krystyna Knypl, red. naczelna "Gazety dla Lekarzy".
2016-11-17, 15:29
Posłuchaj
Jak podkreślała gość Polskiego Radia 24, kluczem do rzucenia palenia jest silna motywacja. Krystyna Knypl zauważyła przy tym, że często o swoim zdrowiu przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy dopadają nas dolegliwości zdrowotne. – Niestety "najskuteczniejszą metodą" rzucania palenia jest ciężka choroba, taka jak zawał serca czy udar mózgu – mówiła ekspertka.
Krystyna Knypl przypomniała także na naszej antenie, że każdy wypalony papieros szkodzi zdrowiu. – Serce, mózg i inne narządy palacza są gorzej ukrwione. Wraz z dymem tytoniowym wdycha się blisko 5 tysięcy różnych substancji, które mają zły wpływ na nasz organizm – wyjaśniała gość Polskiego Radia 24.
Według badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego z ubiegłego roku, w Polsce pali 9 milionów osób, czyli 24 procent społeczeństwa: 31 procent mężczyzn i 18 procent kobiet. W latach 90. ubiegłego wieku uzależnionych od tytoniu było 51 procent mężczyzn i 25 procent kobiet.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR/mp/tj
__________________
Data emisji: 17.11.16
Godzina emisji: 14.15
REKLAMA
REKLAMA