Strajk Lufthansy wznowiony. Odwołane loty do Warszawy, Krakowa i Poznania

Piloci niemieckiej Lufthansy rozpoczęli kolejny dzień strajku. Z powodu protestu linia znowu musiała odwołać setki lotów. Do strajku przystąpili piloci obsługujący połączenia na krótkich i średnich trasach.

2016-11-29, 07:39

Strajk Lufthansy wznowiony. Odwołane loty do Warszawy, Krakowa i Poznania
Lufthansa już nie strajkuje.Foto: Oliver Holzbauer/Flickr

Posłuchaj

Piloci niemieckiej Lufthansy rozpoczęli kolejny dzień strajku - relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak przekazała Lufthansa, we wtorek zostanie odwołanych w sumie 25 lotów (przyloty i odloty) między Polską a Niemcami, na 85 rejsów zaplanowanych na ten dzień.

Najwięcej odwołanych rejsów dotyczy Warszawy - 13 przylotów i odlotów na 14 zaplanowanych tego dnia między stolicą Polski a Frankfurtem i Monachium, 10 rejsów na trasie Kraków - Frankfurt i Kraków - Monachium na 12 zaplanowanych tego dnia, a także dwa połączenia między Poznaniem a Niemcami na 12 zaplanowanych tego dnia.

W środę zostanie odwołanych w sumie 26 rejsów (przyloty i odloty) między Polską a Niemcami, na 85 rejsów zaplanowanych na ten dzień. Nie odbędą się tego dnia wszystkie zaplanowane na ten dzień rejsy między Warszawą a Frankfurtem i Monachium ( 14 przylotów i odlotów), 10 rejsów między Krakowem a Niemcami na 12 zaplanowanych tego dnia, a także dwa połączenia między Poznaniem a Niemcami na 10 zaplanowanych tego dnia.


Więcej informacji na temat odwołanych rejsów oraz o możliwości zmiany rezerwacji biletów podróżni mogą uzyskać u przewoźnika. Z danych przekazanych przez przewoźnika wynika, że podczas trzech dni strajku ucierpi 315 tys. pasażerów, którzy muszą zmienić rezerwację bądź skorzystać z innego środka komunikacji.

W Polsce Lufthansa lata m.in. do Wrocławia, Gdańska, Rzeszowa, Poznania czy Katowic.

Piloci Lufthansy strajkowali już w ubiegłym tygodniu, co doprowadziło do odwołania prawie 2800 połączeń.

REKLAMA

Związki odrzucają propozycje Lufthansy

W piątek związek zawodowy Cockpit (VC) odrzucił przedstawioną mu w negocjacjach nową propozycję Lufthansy, obejmującą podwyżkę płac o 4,4 proc., jednorazową wypłatę w wysokości 180 proc. miesięcznego uposażenia oraz zobowiązanie do zatrudnienie nowych pilotów.

Rzecznik związku oświadczył, że propozycja nie była niczym nowym, gdyż składano ją już dwa miesiące temu.

Strajk we wtorek i w środę dotknie łącznie ok. 180 tys. pasażerów.

Związkowcy odrzucili proozycje dyrekcji ws. podwyżki płac

Oferta Lufthansy przewidywała podwyżkę płac o 4,4 proc., jednorazową wypłatę w wysokości 1,8-miesięcznego uposażenia oraz zobowiązanie zatrudnienia nowych pilotów. Szefowa kadr Lufthansy Bettina Volkens powiedziała, że inne sporne punkty, jak choćby sprawa emerytur pomostowych, mogą być przedmiotem negocjacji z udziałem mediatora.

Cockpit uznał, że oferta Lufthansy jest niewystarczająca. Rzecznik związku oświadczył też, że nie jest ona niczym nowym - takie propozycje linie lotnicze przedkładały już dwa miesiące temu, więc w istocie nie chodzi tu o nową ofertę.

Piloci żądają podwyżek

Związek Cockpit (VC) podkreśla, że piloci nie dostali od pięciu lat żadnej podwyżki. Lufthansa wypracowała w tym czasie zysk w wysokości 5 mld euro. Cockpit domaga się wzrostu wynagrodzenia o 22 proc. w pięciu etapach, za okres od końca kwietnia 2012 r., kiedy wygasło poprzednie porozumienie płacowe, do kwietnia 2017 r. Lufthansa oferuje podwyżkę wynagrodzeń o 2,5 proc. za okres do końca 2018 roku. Związek reprezentuje interesy 5,4 tys. pilotów.

Poprzednia fala strajków pilotów Lufthansy miała miejsce we wrześniu 2015 roku. Strajk przerwano wówczas po orzeczeniu sądu pracy we Frankfurcie, który uznał działania związku za nielegalne.

Trwa też walka o uprawnienia emerytalne pilotów

Kwestie płacowe nie są jedynym punktem sporu między związkowcami a dyrekcją Lufthansy. Toczy się też spór o system świadczeń przedemerytalnych dla pilotów. Lufthansa chce podnieść wiek uprawniający do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Młodzi piloci rozpoczynający obecnie pracę mają być całkowicie pozbawieni tych uprawnień.

W związku z silną konkurencją ze strony tanich linii lotniczych oraz przewoźników z Azji Lufthansa realizuje radykalny program oszczędnościowy, rozbudowując m.in. sektor tanich linii lotniczych.

IAR/PAP, lufthansa.com., reuters.com,  jk, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej