Mała ustawa o innowacyjności podpisana. Opinie ekspertów
Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. małą ustawę o innowacyjności. Czy dokument pozytywnie wpłynie na poziom konkurencyjności rodzimych przedsiębiorstw? O tym w Pulsie Gospodarki rozmawiali Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej, Przemysław Kwiecień z XTB i Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
2016-11-23, 11:50
Posłuchaj
Mała ustawa o innowacyjności, przygotowana przez ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego, to zestaw instrumentów podatkowych oraz formalnych uproszczeń, które ułatwią współpracę nauki z przemysłem.
– Ulgi podatkowe mogą zmotywować firmy do inwestowania w badania i rozwój – wskazywała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Durlik, zaznaczając przy tym, że ważnym aspektem w tym kontekście jest ogólny klimat inwestycyjny w kraju. – Wskaźniki tutaj nie są dobre, brakuje „ruchu” w inwestycjach – dodawała ekspertka z KIG.
Przemysław Kwiecień na naszej antenie podkreślał, że współpraca biznesu i nauki jest niezwykle ważna z perspektywy konkurencyjności rodzimej gospodarki. – Mam jednak obawy co do tego, czy sama ustawa o innowacyjności przyniesie przełom. Szkolnictwo wyższe, jako takie, potrzebuje reform, by było atrakcyjne dla biznesu – przekonywał gość Pulsu Gospodarki.
Zdaniem Marcina Roszkowskiego to dobrze, że rząd „dostrzega podmioty, które starają się być innowacyjne”. – Ważny jest rozwój sektorów, których produkty mają wysoką marżę. To np. technologie informacyjne, czy związane z transportem bezzałogowym. Nie można już konkurować górnictwem węgla – pointował ekspert.
REKLAMA
Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.
Gospodarzem programu był Błażej Prośniewski.
Polskie Radio 24/mp
Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
__________________
Data emisji: 23.11.16
Godzina emisji: 10.17
REKLAMA