Uzbrojenie dla Wojsk Obrony Terytorialnej

Od początku przyszłego roku Polska Grupa Zbrojeniowa jest gotowa dostarczać uzbrojenie i sprzęt dla nowego rodzaju sił zbrojnych - Wojsk Obrony Terytorialnej.

2016-12-07, 13:40

Uzbrojenie dla Wojsk Obrony Terytorialnej
MSBS-5,56 MM MODUŁOWY SYSTEM BRONI STRZELECKIEJ. Foto: FABRYKA BRONI "ŁUCZNIK" - RADOM Sp. z o.o.

Posłuchaj

O sprzęcie dla Wojsk Obrony Terytorialnej w radiowej Jedynce (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Będą to między innymi specjalne kontenery, w których produkcji specjalizują się Wojskowe Zakłady Inżynieryjne z Dęblina. Jak mówi ich prezes i dyrektor naczelny Bernard Ściechowski konteneryzacja ułatwia przemieszczanie sprzętu.

- Nasze produkty to jest kontenerowa stacja paliw, kontenerowa kuchnia polowa, pracujemy nad piekarnią kontenerową, kontenerowa stacja oczyszczania wody. Ostatnio pojawiły się również nowe pomysły, jest to związane z tym, że powstaje zupełnie nowy rodzaj wojsk, który będzie pracował głównie w terenie. Dla Wojsk Obrony Terytorialnej przygotowaliśmy polową kontenerową salę ćwiczeń, prototyp jest już gotowy – wyjaśnia gość. 

Sala jest wyposażona w stepery, rowery, sztangi i ławeczki. Ćwiczyć w niej może do 12 żołnierzy.

Mobilny magazyn broni

Inny nowy pomysł, nad którym Wojskowe Zakłady Inżynieryjne pracują wspólnie z Fabryką Broni "Łucznik" w Radomiu to kontenerowy mobilny magazyn broni. Żołnierze przyszłych Wojsk Obrony Terytorialnej będą mieć w domach indywidualne wyposażenie, ale nie broń.

REKLAMA

- Przyszła kompania Wojsk Obrony Terytorialnej to jest etat dla około 100-120 żołnierzy, siłą rzeczy nie jest ona skoszarowana. Musi dotrzeć w dany punkt często już ubrana, umundurowana, prywatnymi samochodami i tam musi szybko pobrać sprzęt, by móc przystąpić do ćwiczeń. Ten magazyn to znów kontener z wyjściami z dwóch stron, w którym dla każdego żołnierza w odpowiednim miejscu będzie umieszczona broń osobista, również środki zabezpieczenia, czyli hełm, maska przeciwgazowa, ewentualnie jakiś inny drobny sprzęt – tłumaczy rozmówca.

Prototyp zostanie zaprezentowany do końca stycznia.

Wojskowe Zakłady Inżynieryjne to jedyna spółka z Polskiej Grupy Zbrojeniowej położna na Lubelszczyźnie. Są zapleczem technicznym dla wojsk inżynieryjno-saperskich. Od roku 1959 zajmują się remontem sprzętu saperskiego, sprzętu do robót ziemnych, koparek, ładowarek, spychaczy i środków transportu.

Unikatowe rozwiązania 

W ofercie Polskiej Grupy Zbrojeniowej dla Wojsk Obrony Terytorialnej znajdą się też produkty radomskiej Fabryki Broni - karabinki Beryl, a w przyszłości także najnowszy modułowy system broni strzeleckiej MSBS, którego konstrukcja jest unikatowa na skalę światową - mówi jeden z konstruktorów Krzysztof Kozieł.

REKLAMA

- Jeśli się spojrzy na rozwój broni na świecie, można śmiało powiedzieć, że istnieje szereg rozwiązań konstrukcyjnych, które są zrobione w układzie klasycznym, posiadają standardową kolbę. W ramach tego rozwiązania jest na przykład karabinek, subkarabinek, karabinek maszynowy, czyli taki typoszereg. Podobne rozwiązania są popularne na świecie w zakresie układów bezkolbowych, czyli rozwiązań krótkich z lufą, która długością jest porównywana do karabinków klasycznych. Naszą nowością, jeśli chodzi o nasz karabinek modułowy, jest to, że możemy w oparciu o jedną komorę zamkową, czyli główny element spinający całość broni, stworzyć typoszereg broni zarówno w układzie kolbowym, jak i bezkolbowym - dodaje.

Nowoczesna broń jest lekka, ma łatwo wymienialne lufy o różnych długościach i bez problemu mogą się nią posługiwać osoby leworęczne.

Zakłady Mechaniczne Tarnów z kolei są gotowe dostarczać karabiny maszynowe oraz zestawy przeciwlotnicze, Mesko może dostarczyć systemy rakietowe i amunicję, a Huta Stalowa Wola moździerze.

Z kolei wśród zadań stawianych przed żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej będzie między innymi prowadzenie działań militarnych we współpracy z wojskami operacyjnymi, ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych czy ochrona społeczności lokalnych przed skutkami ataków w cyberprzestrzeni.

REKLAMA

Sylwia Zadrożna, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej