PZU i PFR kupują Pekao. "To krok w kierunku repolonizacji sektora bankowego w Polsce"
Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju kupują od włoskiego UniCredit 32,8 procent akcji Pekao SA za 10,6 mld złotych. Sprawę w Pulsie Gospodarki Polskiego Radia 24 komentowali prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Szkoły Głównej Handlowej, Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG, a także Grzegorz Błachnio z agencji ubezpieczeniowej Euler Hermes.
2016-12-08, 12:05
Posłuchaj
Jak podkreślała na naszej antenie prof. Elżbieta Mączyńska, działanie PZU i PFR wpisuje się w strategię odpowiedzialnego rozwoju. – To krok w kierunku repolonizacji sektora bankowego w Polsce, który wyróżniał się na tle rynków innych państw bardzo dużym udziałem kapitału zagranicznego – mówiła ekonomistka, zauważając przy tym, że ryzykowne może być łączenie działalności bankowej z ubezpieczeniową. – To nie zawsze przynosi dobre rezultaty – wskazywała.
Grzegorz Błachnio z kolei wyraził nadzieję, że zakup części akcji Pekao SA jest efektem długofalowej wizji rozwoju, a nie realizacji doraźnych celów. – Oby nie było tak, że rządzący zdecydowali się na repolonizację, bo obawiają się gorszych czasów dla gospodarki. Mam nadzieję, że proces nie służy temu, by zapewnić szerszy strumień finansowania dla przedsiębiorstw w okresie dekoniunktury – mówił gość Polskiego Radia 24.
– Na całą sprawę trzeba spojrzeć w taki sposób, że to nie Polski Fundusz Rozwoju i PZU kupują część Pekao SA. To przecież podmioty w dużej mierze zależne od Skarbu Państwa – zaznaczył Adam Ruciński. – Jestem za repolonizacją sektora bankowego, ale nie przez jeden podmiot. Obecnie kupuje w zasadzie tylko państwo – pointował ekspert z firmy doradczej BTFG.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem programu była Sylwia Zadrożna.
Polskie Radio 24/mp
Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_________________
REKLAMA
Data emisji: 8.12.16
Godzina emisji: 10.17
REKLAMA