Wiceminister Stanisław Szwed: na programie Rodzina 500 Plus zyskują wszyscy

2016-12-28, 09:06

Wiceminister Stanisław Szwed: na programie Rodzina 500 Plus zyskują wszyscy
Stanisław Szwed. Foto: PR24/MR

Badania pokazują, że do najważniejszych wydarzeń 2016 roku należy program Rodzina 500 Plus. – Jest ważny dla społeczeństwa. Nikt na nim nie traci, zyskuje też gospodarka - mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Posłuchaj

28.12.2016 Stanisław Szwed: nie przewidujemy zmian w programie 500 plus
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 wskazywał, że pierwszym, widocznym efektem wprowadzenia programu Rodzina 500 Plus jest poprawa sytuacji materialnej rodzin. Drugi, to wzrost wskaźnika dzietności. – Kierunek i sygnały, dotyczące programu są bardzo dobre – ocenił.

Stanisław Szwed wyjaśniał, że analizy realizacji programu będą przeprowadzane w marcu 2017 roku. – Nad różnymi propozycjami dopasowania programu do obecnej sytuacji będziemy się zastanawiać, ale nie przewidujemy większych zmian – mówił. Dodał, że jednym z tematów, które trzeba będzie uregulować są okresy zasiłkowe. Zaznaczył też Polska jest obecnie w czołówce państw europejskich, jeśli chodzi o środki na politykę rodzinną - ponad 3,5 proc. PKB. – Warto się nad tym zastanowić, żeby wsparcie było efektywne.

Wiceminister odniósł się także do zarzutów, że przez wprowadzenie programu, coraz częściej z pracy zawodowej rezygnują kobiety.

- Sytuacja na rynku pracy jest najlepsza od 25 lat. Mamy najniższą stopę bezrobocia – 8,2 proc. Natomiast tendencja bierności zawodowej kobiet utrzymuje się. Jeżeli zdarzają się przypadki, że kobiety zostają w domach, bo słabo zarabiały i mają kilkoro dzieci, to bardzo dobrze. Nie przejmuję się tym. Dane nie pokazują, że jest to sytuacja nagminna - powiedział Szwed.

Wiceminister podkreślił, że działania jego resortu wpisują się w program PiS. Odniósł się też do reformy emerytalnej oraz do sporu na linii opozycja-rząd.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż. 

Polskie Radio 24/ip

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie rozmowy

___________________

Data emisji: 28.12.2016

Godzina emisji: 8:35


Polecane

Wróć do strony głównej