Polska zablokowała decyzję Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu OPAL
Zawieszono korzystną dla Gazpromu decyzję Komisji Europejskiej w sprawie zwiększenia przepustowości gazociągu OPAL, odnogi Nord Streamu. Postanowił tak unijny Trybunał Sprawiedliwości. Rozmawiali o tym goście Pulsu Gospodarki: Adam Ruciński (BTFG Audit), Piotr Soroczyński (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych) Przemysław Ruchlicki (Krajowa Izba Gospodarcza).
2016-12-28, 11:31
Posłuchaj
Trybunał przychylił się tym samym do wniosku PGNiG oraz stanowiska władz Polski. Gazowa spółka ostrzegała, że zwiększenie dominacji Gazpromu zagraża naszemu regionowi. Może wpłynąć także na wyższe ceny gazu. Bruksela pod koniec października wydała zgodę, która miała umożliwić od nowego roku Gazpromowi zwiększenie przesyłu gazu do Europy, z pominięciem Ukrainy.
Jak ocenił Adam Ruciński, to dobra wiadomość, bo "w krótkim terminie mamy zabezpieczone nasze prawa". – Po drugie pokazuje, że polskie spółki zaczynają coraz bardziej aktywnie walczyć o swoje prawa na arenie międzynarodowej – mówił. Dodał, że ta decyzja pokazuje jednak nielojalność Unii Europejskiej. – Spór polega na tym, że spółka rosyjska może zdobyć dużo praw, funkcjonując na terenie UE, nie będąc jej członkiem. A Polska, będąca członkiem Unii, jest rozgrywana – tłumaczył.
Zdaniem Przemysława Ruchlickiego, Rosja rękami Gazpromu "prowadzi politykę, która stara się omijać kraje będące dla niej problemem". – Sytuacja nie jest jasna, ale ten gazociąg istotnie godzi w nasze interesy gospodarcze. Jamał będzie wykorzystywany już tylko przez nas, a to prosta droga, żeby stać się zakładnikiem energetycznym – podkreślił. Jak mówił, ograniczenie dostaw Rosja traktuje jako narzędzie polityki międzynarodowej.
Piotr Soroczyński wyjaśniał, że decyzja wstrzymująca "przywraca stosunki i układ sił, który był wcześniej". Tłumaczył, że ograniczona przepustowość miała być instrumentem, który zapewniał, że gdyby ktokolwiek inny, niż właściciele, chciał skorzystać z gazociągu, to byłaby taka możliwość. – Jeżeli byśmy podnieśli jego zdolność przepustową dla właściciela, zabrakłoby rezerwy. To psuje dywersyfikację dostaw. Jest to instrument zabezpieczający – podsumował.
REKLAMA
Gazociąg OPAL to lądowa odnoga Gazociągu Północnego, poprowadzonego po dnie Bałtyku z Rosji do Europy. Ma 470 kilometrów długości. Przeciwko tej inwestycji w ostatnim czasie protestowali w Komisji Europejskiej również Ukraińcy.
W rozmowie także o loterii paragonowej oraz małych i średnich przedsiębiorstwach.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Justyna Golonko.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
___________________
Data emisji: 28.12.2016
REKLAMA
Godzina emisji: 10:18
REKLAMA