Dorobek naukowy i intelektualny prof. Zygmunta Baumana

Był jednym z najbardziej cenionych i znanych na świecie polskich socjologów i filozofów. Należał do najważniejszych twórców koncepcji "ponowoczesności". Kontrowersje wzbudza jednak jego komunistyczna przeszłość - służba w aparacie bezpieczeństwa Polski Ludowej. Zygmunt Bauman zmarł 9 stycznia br. W audycji "Rozpruwacz kulturalny" Jakub Moroz i jego goście przypomnieli dorobek naukowy profesora.

2017-01-14, 19:43

Dorobek naukowy i intelektualny prof. Zygmunta Baumana
Zygmunt Bauman. Wykład w Centre de Cultura Contemporània de Barcelona. 2013 r.

Posłuchaj

14.01.17 Katarzyna Kasia: „Bauman był głosem, który odzywał się w najbardziej odpowiednim momencie (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Zygmunt Bauman zostanie zapamiętany przede wszystkim jako autor prac o kulturze współczesnej. Napisał wiele książek oraz podręczników z zakresu socjologii. Wykładał na uniwersytetach w Tel-Awiwie i Hajfie, a w roku 1971 wyjechał do Anglii. Tam związał się z uniwersytetem w Leeds, w którym został kierownikiem Katedry Socjologii.

– Niewątpliwie Zygmunt Bauman był jednym z najbardziej wnikliwych myślicieli XX wieku. Przewidywał rzeczy, które miały miejsce dopiero w kolejnych latach. Mimo wielu zmian, które dokonały się we współczesnym świecie, myśl baumanowska nie traci na aktualności – powiedziała dr Katarzyna Kasia, filozof z Kultury Liberalnej.

Dr Michał Łuczewski, socjolog z Centrum Myśli Jana Pawła II, zaznaczył, że Zygmunt Bauman charakteryzował się wyjątkowym stylem pisania. Lubił posługiwać się licznymi metaforami, na co uwagę zwracali jego najbliżsi współpracownicy.

– Jerzy Szacki opowiadał mi, jak wiele osób próbowało zniechęcić go do takiego potoczystego sposobu przelewania własnych myśli. Jednak Bauman nie posłuchał tych podpowiedzi. I bardzo dobrze, gdyż głębia jego wywodów uwidacznia się dopiero przy wykorzystaniu odpowiednich metafor, do których wynajdywania Zygmunt Bauman miał duży talent – dodał.

REKLAMA

Zygmunt Bauman urodził się 19 listopada w 1925 r. w Poznaniu. Wojnę spędził w Związku Sowieckim. Służył w 4. Dywizji Piechoty im. Jana Kilińskiego, z którą przeszedł szlak bojowy do Berlina, pracując w pionie oświatowo-politycznym. W latach 1945-53 współpracował z komunistycznym kontrwywiadem: był pracownikiem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zajmującego się m.in. likwidacją zbrojnego podziemia niepodległościowego. W tym czasie został odznaczony Krzyżem Walecznych. Historycy Bogdan Musiał i Piotr Gontarczyk ujawnili, że był też agentem Informacji Wojskowej o pseudonimie "Semjon".

W 2013 roku prof. Zygmunt Bauman zrezygnował z tytułu honorowego doktora przyznanego mu przez władze Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Jego decyzja motywowana była falą negatywnych komentarzy w internecie i zapowiedzią zakłocenia uroczystości przez narodowców.

Radio 24/db

____________________

REKLAMA

Data emisji: 14.01.2017

Godzina emisji: 18.15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej