Indywidualne interpretacje podatkowe
Podatnik, który ma wątpliwości, czy właściwie stosuje przepisy podatkowe, może złożyć wniosek o interpretację indywidualną.
2017-02-01, 17:11
Posłuchaj
̶ Wniosek powinien dotyczyć indywidualnej sprawy podatnika, a nie rozliczeń innych osób. Trzeba w nim dokładnie opisać konkretne zdarzenie, zadać pytanie, co do interpretacji przepisów podatkowych w tej sprawie i przedstawić własne stanowisko - mówi Łukasz Świerżewski z Ministerstwa Finansów.
Wniosek można złożyć osobiście albo przez pełnomocnika. Na interpretację czeka się do 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Interpretacja indywidualna daje podatnikowi gwarancję, że jeśli się do niej zastosuje, to nie będzie ponosić negatywnych konsekwencji. Oznacza to, że nawet jeśli urząd skarbowy nie uwzględni interpretacji przy wydawaniu decyzji, to podatnik, który zastosował się do niej, nie zapłaci odsetek za zwłokę i nie będzie odpowiadać za wykroczenie skarbowe.
Wydawaniem interpretacji przepisów prawa podatkowego zajmują się Biura Krajowej Informacji Podatkowej, które działają w 5 Izbach Administracji Skarbowej: w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach i Bydgoszczy.
REKLAMA
Od 1 stycznia 2017 roku wyjaśnienia, które dominują w interpretacjach indywidualnych, są uznawane za utrwaloną praktykę interpretacyjną.
̶ To oznacza, że nie zawsze trzeba występować o interpretację dla siebie, ponieważ wszystkie interpretacje są dostępne na stronie sip.mf.gov.pl - wyjaśnia Łukasz Świerżewski.
Podatnik, który w sytuacji takiej samej, jak przedstawiona w interpretacjach stanowiących utrwaloną praktykę, zastosuje się do tej praktyki, jest chroniony tak, jakby posiadał własną interpretację.
Sylwia Zadrożna
REKLAMA
REKLAMA