Niższy ZUS dla małych przedsiębiorstw

Małe przychody – mały ZUS. To główne założenie projektu ustawy o małej działalności gospodarczej, przygotowanej przez Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. O zmianach rozmawiali goście Pulsu Gospodarki: Grzegorz Maliszewski (główny ekonomista Banku Millennium), Adam Ruciński (prezes firmy doradczej BTFG) i Marcin Roszkowski (prezes Instytutu Jagiellońskiego).

2017-02-21, 11:44

Niższy ZUS dla małych przedsiębiorstw
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: EASTNEWS/WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Posłuchaj

21.02.2017 Puls Gospodarki
+
Dodaj do playlisty

Obciążenie składką zusowską miałoby charakter funkcji liniowej, która rozpoczynałaby się do 0 proc. dla zerowych przychodów, a kończyła na 24 proc. dla przychodów w wysokości 5 tys. zł. Po przekroczeniu tej sumy składki odprowadzane byłyby według dotychczasowych zasad.


Goście Pulsu Gospodarki (od lewej):  Grzegorz Maliszewski, Marcin Roszkowski i Adam Ruciński, foto: PR24 Goście Pulsu Gospodarki (od lewej): Grzegorz Maliszewski, Marcin Roszkowski i Adam Ruciński, foto: PR24

Jak mówił Roszkowski, składki od mikroprzedsiębiorców to coś, co „budżetu ZUS-owskiego nie uratuje”. Natomiast ulga może zachęcić do działalności, lub jej legalizowania.  – Wychodzenie z szarej strefy cywilizuje cały rynek i obrót gospodarczy – podkreślił.

Ruciński zwracał uwagę, że „i tak mamy problem z tym, że większość obywateli nie widzi przejrzystego związku między składką ZUS, a swoją emeryturą”. – Dla nich to świadczenie abstrakcyjne. Prawda jest taka, że jest bezzwrotne – ocenił. Dodał, że ponieważ systemu emerytalnego nie uda się zmienić w najbliższym czasie, „mając podejście pragmatyczne należy obniżyć składki osobom o niższym przychodzie – zaznaczył.

W ocenie Maliszewskiego, w Polsce nie ma problemu z przedsiębiorczością i nie wydaje się, żeby obniżenie składki ZUS coś zmieniło. – Ważne, żeby te działania były spójne z innymi elementami wspierającymi przedsiębiorczość. Dla przedsiębiorców nie ważna jest sama wysokość obciążeń podatkowych, ale stabilność otoczenia prawnego – podsumował.

REKLAMA

W rozmowie także o nadwyżce budżetowej, porozumienia między greckim rządem a wierzycielami i wypowiedzi kanclerz Merkel na temat euro.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Błażej Prośniewski.    

Polskie Radio 24/ip

REKLAMA

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 

___________________

Data emisji: 21.02.2017

Godzina emisji: 10:18

REKLAMA


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej