Drony w rolnictwie: zalety i ograniczenia

O dronach mówi się dziś dużo. Oczekiwania wobec nich są spore. Mogą sprawnie filmować wesela, ale też mieć poważniejsze zastosowanie.

2017-02-26, 11:44

Drony w rolnictwie: zalety i ograniczenia
Są obszary, gdzie drony znajdują zastosowanie w rolnictwie – np. przy programowaniu maszyn rolniczych, wykonywaniu map czy sprawdzaniu stanu upraw.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Jak można stosować i wykorzystywać drony w rolnictwie, mówi bloger Maciej Sikorski z Antyweb.pl./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Już je zresztą  znajdują. Państwowa  Straż Rybacka w Słupsku używa drony do zwalczania kłusownictwa na stawach.

Drony zwalczają już kłusownictwo w Afryce

─ To może być narzędzie wspomagające w zwalczaniu kłusownictwa – przyznaje bloger Maciej Sikorski z Antyweb.pl.

Jak podkreśla, te aparaty są stosowane w tropieniu kłusowników od dawna, i nie jest to polski pomysł, np. w państwach afrykańskich wykorzystuje się je do patrolowania parków narodowych i ochrony słoni.

─  Czy sprawdzi się to w przypadku Polski? Zależy jakie mamy oczekiwania, jeśli ktoś sądzi, że wyeliminujemy w ten sposób kłusowników, to może być rozczarowany, mówi gość Agro Faktów.

REKLAMA

Drony też mają swoje wady

Drony mają też poważne ograniczenia – mówi bloger.

I wyjaśnia, że te, które znamy, czyli dosyć tanie modele, mają na ogół problem z długim czasem latania.

─ W przypadku dronów na baterie elektryczne, mogą one latać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, czyli nie ma mowy o patrolowaniu przez kilkadziesiąt godzin, chyba, że strażnicy używaliby całej floty tych maszyn, mówi gość radiowej  Jedynki.

Kłopot z „dronowym” opryskiem upraw

─  Stosunkowo krótki czas pracy dronów jest też barierą, jeśli chodzi o wykorzystanie ich na przykład do oprysków upraw – uważa Maciej Sikorski.

REKLAMA

Chociaż jak zauważa, są obszary, gdzie znajdują one zastosowanie w rolnictwie – np. przy programowaniu maszyn rolniczych, wykonywaniu map czy sprawdzaniu stanu upraw.

Profesjonalne drony są bardzo drogie, dlatego coraz częściej powstają firmy, które świadczą rolnikom usługi nimi. Takie „ dronowe usługi” są już dostępne także w Polsce.

Aleksandra Michałek - Tycner

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej