Spadek wskaźnika PMI w lutym. Eksperci: to tylko korekta
Wskaźnik PMI za luty dla polskiego przemysłu wyniósł 54,2 punktu. Taką informację podała firma Markit. To nieco słabszy odczyt niż za styczeń, kiedy PMI wyniósł 54,8 punktu. Według gości "Pulsu gospodarki" w Polskim Radiu 24, ten spadek nie powinien martwić, bo korekta to rzecz normalna.
2017-03-01, 13:05
Posłuchaj
Jednocześnie jak mówi Marta Petka-Zagajewska, kierownik Zespołu Analiz Makroekonomicznych w banku PKO BP, struktura wskaźnika może napawać optymizmem.
Marta Petka-Zagajewska Ożywieniu gospodarczemu będzie towarzyszyć trwały powrót inflacji.
- Firmy po pierwsze mówią o zwiększających się zamówieniach, zarówno krajowych, jak i eksportowych, mówią również o zwiększającej się produkcji. Co więcej mówią także o tym, że oczekują, że ich przyszła produkcja i popyt na towary także będzie rósł. Sugerują wprowadzania nowych produktów, czego firmy nie robią na trudnym rynku. Sugerują zwiększanie inwestycji, więc ten obraz, jeśli chodzi o stronę popytową, jest cały czas bardzo optymistyczny. Jest jeszcze druga strona medalu, która może być kroplą goryczy, czyli strona obrazująca procesy cenowe w gospodarce. Firmy z jednej strony mówią o coraz wyższym popycie, a z drugiej strony o coraz wyższych kosztach swojej produkcji. Ceny, z którymi borykają się producenci, są najwyższe od 6 lat. I te ceny zaczynają być także przekładane na odbiorców końcowych, to znaczy, że rosną też ceny sprzedawcy. Te wskazania, które nam dzisiaj pokazał PMI, potwierdzają trendy, które zarysowały się pod koniec 2016 roku. To znaczy, że ożywieniu gospodarczemu będzie towarzyszyć trwały powrót inflacji – uważa Marta Petka-Zagajewska.
Posłuchaj
REKLAMA
Podobnego zdania jest Marek Dietl, członek zarządu Instytutu Sobieskiego. I jak dodaje gość Polskiego Radia 24, inflacja ma też swoje plusy.
Marek Dietl Jako obywatele czy pracobiorcy nie jesteśmy zadowoleni z inflacji, natomiast jest to dobra wiadomość dla ministra finansów.
- Jestem optymistą. Trzeba pamiętać też o tym, że PMI powstaje w taki sposób, że są ankietowani menadżerowie logistyki, więc wszystkie takie badania, które mają charakter ankietowy, a nie twardych danych, mogą mieć taki swoje naturalne fluktuacje związane po prostu z naturą ludzką. Zwróciłbym jeszcze uwagę na jeden aspekt, że jako obywatele czy pracobiorcy nie jesteśmy zadowoleni z inflacji, natomiast jest to dobra wiadomość dla ministra finansów. Jednym z ważnym podatków jest podatek inflacyjny, więc każdy minister finansów na świecie uwielbia, jak inflacja w pewnych granicach rośnie - mówi Marek Dietl.
Posłuchaj
REKLAMA
Optymizm zawarty w danych dotyczących PMI, potwierdza także Michał Kanownik, prezes Związku Producentów i Importerów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego "Cyfrowa Polska".
Michał Kanownik W ostatnich dniach, czy też tygodniach mieliśmy cały szereg bardzo pozytywnych informacji i sygnałów z polskiej gospodarki.
- To lekka korekta tego wskaźnika, a w ostatnich dniach, czy też tygodniach mieliśmy cały szereg bardzo pozytywnych informacji i sygnałów z polskiej gospodarki. Szczególnie pozytywne opinie ze strony przedsiębiorców o planowanych inwestycjach, zwiększeniu produkcji, zwiększonych zamówieniach. To na pewno nastraja optymistycznie. Docelowo widzę w następnych miesiącach na pewno pozytywne sygnały i przyszłość raczej w jasnym barwach – przewiduje Michał Kanownik.
Posłuchaj
REKLAMA
W raporcie firmy Markit napisało iż, "lutowy odczyt wskaźnika PMI (54,2) zasygnalizował znaczną poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym. Mimo iż zarejestrował nieco niższą wartość niż w grudniu (54,3) i styczniu (54,8), utrzymał się znacznie powyżej średniej z badań długoterminowych (50,4)".
Błażej Prośniewski, awi
REKLAMA