Bliski Wschód: Kobiety na wojnie

W Świecie w Powiększeniu, w Międzynarodowym Dniu Kobiet, dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska – ekspertka ds. kultury muzułmańskiej z SGH – mówiła o kobietach, które na Bliskim Wschodzie przeciwstawiają się tzw. Państwu Islamskiemu. Czy rzeczywiście kobieta-żołnierz w tym regionie świata jest czymś zaskakującym? O tym właśnie w rozmowie z ekspertką.

2017-03-08, 20:43

Bliski Wschód: Kobiety na wojnie
Kobiety stające do walki zbrojnej – m.in. na Bliskim Wschodzie – nie są szczególnym na skalę światową fenomenem. . Foto: Polaris/East News

Posłuchaj

8.03.17 Bliski Wschód: Kobiety na wojnie
+
Dodaj do playlisty

– Jest wiele kobiet, które po prostu walczą. To nie tylko domena Bliskiego Wschodu – wskazywała gość Polskiego Radia 24. – Często na ten region świata patrzymy z naszej perspektywy, z perspektywy Zachodu. Tymczasem, w krajach muzułmańskich kobiety również uprawiają sporty walki, czy jeżdżą na deskorolkach – mówiła na naszej antenie dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska.

Ekspertka ze Szkoły Głównej Handlowej podkreślała, że kobiety stające do walki zbrojnej – m.in. na Bliskim Wschodzie – nie są szczególnym na skalę światową fenomenem. – Często słyszymy np. o Kurdyjkach walczących z ISIS. Uznajemy to za coś nadzwyczajnego. Nie zapominajmy jednak, że nie trzeba być Kurdyjką, by walczyć. Kobiety walczą w różnych miejscach na świecie, w różny sposób – podkreślała.

Katarzyna Górak-Sosnowska zauważyła, że kwestia Kurdyjek walczących przeciwko ISIS jest sprawą dość kontrowersyjną. – To kobiety, które często są powiązane z PKK – zaznaczyła gość PR24. PKK, czyli Partia Pracujących Kurdystanu, walcząca o utworzenie państwa kurdyjskiego, jest uznawana przez Zachód za organizację terrorystyczną.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem Świata w Powiększeniu był Adrian Bąk.

Polskie Radio 24/mp

__________________

Data emisji: 8.03.17

REKLAMA

Godzina emisji: 19.35


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej