Rozpoczęła się kampania informacyjna "Stop pożarom traw"

W zeszłym roku ponad dwukrotnie zmniejszyła się liczba pożarów traw i nieużytków. Mimo to prawie co trzeci pożar jest wynikiem takiego nielegalnego wypalania. Rozpoczęła się kampania informacyjna "Stop pożarom traw"

2017-03-27, 09:12

Rozpoczęła się kampania informacyjna "Stop pożarom traw"
Ruszyła kampania „Stop pożarom traw”. Foto: straz.gov.pl

Posłuchaj

27.03.2017 Rozpoczęła się kampania informacyjna "Stop pożarom traw". Relacja Piotra Krzysztofiaka z Radia Łódź
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński podkreśla, że wypalanie traw grozi grzywną, a w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia ludzi - nawet karą więzienia. Takie wypalanie może spowodować zagrożenie dla lasów, budynków mieszkalnych i gospodarczych. - Najważniejsza jest świadomość, żeby tego nie czynić i dlatego ta kampania jest tak ważna - powiedział wiceszef MSWiA.

Komendant główny państwowej straży pożarnej Leszek Suski przypomniał, że wypalanie traw niszczy glebę, zabija żyjące na tym terenie zwierzęta. Pożary nieużytków często przenoszą się na obszary leśne, które rocznie pożary dosięgają ponad 10 tysięcy razy. Najtrudniejsze są pożary torfowisk, które trwają kilka miesięcy, ale też mogą utrzymywać ogień nawet kilka lat. "Żeby odbudować spalony las potrzeba kilkudziesięciu lat, torfowisko - kilkaset lat" - powiedział szef straży pożarnej.

W zeszłym roku miało miejsce 36 tysięcy pożarów traw, zginęło w nich sześć osób, a 81 zostało rannych. 

W ramach kampanii działa strona internetowa stoppozaromtraw.pl , strażacy będą się też spotykać z mieszkańcami poszczególnych miejscowości, aby przekonywać o zagrożeniach, jakie powstają podczas wypalania nieużytków i traw.

REKLAMA

O zagrożeniach związanych z wypalaniem traw opowiadał w Polskim Radiu 24 Piotr Krysztofiak - reporter Radia Łódź.

Gospodarzem audycji był Wiesław Molak.

Polskie Radio 24, IAR/dp

____________________

Data emisji: 27.03.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 07:26


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej