Chmura: wady i zalety

Polacy coraz bardziej przekonują się do tak zwanej chmury. Umożliwia ona nam m.in. przechowywanie zdjęć czy innych plików na specjalnych serwerach w sieci - zamiast na dyskach w domu.

2017-03-31, 13:54

Chmura: wady i zalety
A już dziś 2/3 małych i średnich firm korzysta z chmury, to o 16 punktów procentowych więcej niż w ubiegłym roku. Foto: Glow images/East News

Podobnie jest z firmami. Już blisko połowa z nich korzysta z rozwiązań chmurowych, w tym 2/3 firm z sektora MŚP.

Chmury zyskują na popularności

Rozwiązania chmurowe z roku na roku zyskują na znaczeniu.

- Chmura to część środowiska IT, które jest wyniesione poza firmę, dane trzymamy na serwerach dostawcy, nie u siebie, i  mamy do nich mobilny dostęp - wyjaśnia Rafał Suchożebrski, ekspert firmy Next Gruop.

A już dziś 2/3 małych i średnich firm korzysta z chmury, to o 16 punktów procentowych więcej niż w ubiegłym roku.

REKLAMA

- Według naszych prognoz to tempo będzie wzrastać. Co więcej 2/3 z tych firm przechowuje już dane w chmurze, to nie są tylko podstawowe zadania. Zatem niemal 50 proc. polskich firm ogółem w sposób wymierny korzysta z chmury – dodaje.

Oszczędności dla firmy

Rozwiązania chmurowe przynoszą wiele korzyści fimom - zaznacza Karol Popa, ekspert firmy Cloudo Contackt Center.

- To jest duża oszczędność. Nie musimy inwestować w infrastrukturę, w serwery. Nie musimy ich serwisować.  To wszystko jest w chmurze – przypomina rozmówca.

Dzięki chmurze firmy nie muszą zatrudniać też dodatkowych specjalistów.

REKLAMA

- Jeśli decydujemy się na chmurę nasz zespół IT nie musi być tak rozbudowany. Ten budżet możemy przeznaczyć na rozwój naszego biznesu, na rozwój naszych kluczowych kompetencji. Sprawy technologiczne możemy outsourcować do firm, które są specjalistami w dziedzinie IT – dodaje rozmówca.

Kluczowe jest bezpieczeństwo

Jak przekonują eksperci - rozwiązania chmurowe są bezpieczne - a jest to szczególnie ważne teraz, kiedy zagrożenie cyberatakami wzrasta.

- Bezpieczeństwo jest podawane jako najważniejszy czynnik zarówno przez przeciwników chmury, jak i jej zwolenników. Oczywiste jest to, że zwłaszcza polscy przedsiębiorcy bardzo obawiają się o swoją prywatność. Obawiają się, czy ktoś tych danych nie będzie przeglądał i nie wykorzysta ich w żaden sposób. Więksi przedsiębiorcy rozumieją, że chmura podnosi bezpieczeństwo. Są korporacyjne standardy zabezpieczenia danych, musimy o to wszystko postarać się sami, podczas gdy duży dostawca ze względu na skalę jest nam to w stanie zapewnić taniej – dodaje.

Według opracowywanych prognoz - rozwiązania chmurowe w dalszym ciągu będą zyskiwały na znaczeniu i coraz więcej firm będzie z nich korzystać.

REKLAMA

Zdaniem ekspertów, w przyszłości rozwiązania chmurowe mogą zastąpić tradycyjne gromadzenie dokumentacji papierowej w segregatorach...

Dominik Olędzki, abo

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej