Zadłużenie deweloperów: spada udział kredytów bankowych na korzyść obligacji
Od kilku lat spada udział kredytów bankowych w strukturze zadłużenia deweloperów na korzyść obligacji - tak wynika z najnowszego raportu "Sytuacja największych deweloperów mieszkaniowych z rynku Catalyst".
2017-04-04, 12:50
Posłuchaj
- W segmentach mieszkaniowych, bo na tych głównie się skupiliśmy, obligacje stanowią nawet 70 procent zewnętrznych źródeł finasowania obcego. To już jest duża wartość. W niektórych przypadkach, deweloperzy w ogóle nie raportowali na koniec roku kredytów i całościowe finasowanie zewnętrze pochodziło z obligacji - mówi Krzysztof Dziubiński, członek zarządu Domu Maklerskiego Navigator.
Łączna wartość obligacji wyemitowanych przez wszystkich deweloperów na rynku Catalyst to jest ponad 5 mld złotych.
Deweloperzy coraz częściej emitują obligacje korporacyjne
I jak dodaje ekspert, deweloperzy coraz częściej emitują obligacje korporacyjne z kilku powodów.
- Przede wszystkim jest to instrument bardziej elastyczny niż finansowanie bankowe. Umożliwia nabywanie gruntów, czego banki często nie finansują. Środowisko niskich stóp procentowych również zachęca do emitowania obligacji, bo marże na nich spadły i często są konkurencyjne dla tego, co oferuje bank. Dodatkowo z obligacjami nie jest powiązany rachunek powierniczy - wyjaśnia Krzysztof Dziubiński.
REKLAMA
Bardzo udane trzy lata
Ponad to z raportu wynika, że deweloperzy ostatnie trzy lat mogą zaliczyć do bardzo udanych.
- Otoczenie makroekonomiczne im sprzyjało, wolumeny sprzedaży rosły. W zeszłym roku deweloperzy sprzedali 25 procent więcej mieszkań niż w 2015 r., startując już i tak przy dużej bazie. Pokazuje to tendencję silnie wzrostową. Na ten rok zarządy czołowych deweloperów mają postawione cele sprzedażowe jeszcze wyższe, zakładające także kilkunastoprocentowe wzrosty - mówi ekspert.
Analizą objętych zostało 13 deweloperów mieszkaniowych. Łącznie wyemitowali oni od początku 2016 r. obligacje o wartości przekraczające 800 mln zł, spłacając w tym czasie obligacje o wartości ok 300 mln zł.
Błażej Prośniewski
REKLAMA
REKLAMA