Co czwarty pracownik w Polsce jest skłonny do korupcji
Co czwarty polski pracownik byłby gotów podjąć działania nieetyczne lub korupcyjne dla awansu lub podwyżki. Tak wynika z raportu firmy doradczej EY (czyt.i-łaj) na podstawie badania zakończonego na początku 2017 roku.
2017-04-05, 15:42
Posłuchaj
Według raportu, najwięcej osób gotowych podjąć działania nieetyczne było w "pokoleniu Y" czyli młodych trzydziestoparoletnich pracowników korporacji, uważanych za przyszłość biznesu. Jak mówi Mariusz Witalis, partner w zespole zarządzania ryzykiem nadużyć EY, młodzi pracownicy byliby gotowi na przykład wręczyć korzyść majątkową kontrahentowi, aby pomóc firmie przetrwać. Jak zaznacza współautor raportu, te wyniki były wyższe niż średnia w Europie, która wynosi około 14 procent.
Starsi pracownicy są bardziej etyczni
W grupie starszych pracowników, powyżej 45 toku życia, akceptacja dla praktyk nieetycznych była znacznie mniejsza - około 10 procent.
Marcin Witalis ocenia, że gotowość do zachowań nieetycznych i korupcyjnych może być odzwierciedleniem współczesnych realiów w biznesie. - Wydaje się, że ta sytuacja może być związana z wejściem młodego pokolenia na rynek pracy i taką ogólną niestabilnością. W tej chwili jest tak, że firmy muszą cały czas się rozwijać, mają dość agresywne cele sprzedażowe.
Jak patrzymy na kilkudziesięcio procentowe bezrobocie wśród młodych - to powoduje, że dylemat moralny podaje się działaniom nieetycznym, oni chcą po prostu zachować pracę - powiedział specjalista.
Jak zaznacza Mariusz Witalis, w tym samym badaniu sporo osób deklarowało zdecydowany sprzeciw wobec praktyk korupcyjnych. 13 procent podało , że zrezygnowało z pracy z tego powodu, a blisko połowa badanych (48 procent) rozważało rezygnację, ale pozostało w swojej firmie.
REKLAMA
Poważny problem
Według raportu, w Polsce maleje odsetek pracowników uważających korupcję za poważny, nierozwiązany problem. Obecnie tak uważa blisko 40 procent nadanych. W badaniu dwa lata wcześniejszym tak oceniających respondentów było o 5 procent więcej.
Polska wypada dobrze na tle innych krajów europejskich. Z raportu wynika, ze bliżej nam do krajów Europy zachodniej o wysokich standardach antykorupcyjnych, niż do innych krajów Europy środkowo- wschodniej.
abo
REKLAMA