Erdogan triumfuje w referendum. UE zerwie negocjacje?

Szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber opowiedział się po zwycięstwie w tureckim referendum zwolenników prezydenckiego systemu rządów za przerwaniem negocjacji z Turcją o jej przyjęciu do Unii Europejskiej. Apel do władz w Ankarze wystosowała KE.

2017-04-17, 08:33

Erdogan triumfuje w referendum. UE zerwie negocjacje?

Posłuchaj

Komisja Europejska zaapelowała do władz w Turcji o zgodę narodową. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Po opowiedzeniu się, najwidoczniej, przez Turcję za błędną z naszego europejskiego punktu widzenia drogą musimy na nowo ocenić nasze relacje. To oznacza konkretnie, że negocjacje akcesyjne, które nadal prowadzimy z Turcją, nie mogą być kontynuowane - powiedział Weber w rozmowie z telewizją ZDF.

Powiązany Artykuł

turcja erdogan 1200 free
Większa władza dla Erdogana? "Jasny wynik referendum"

- Pełne członkostwo (Turcji w UE) nie może być dłużej celem rozmów - zaznaczył polityk bawarskiej CSU. Weber zastrzegł, że UE może przedstawić Turcji "specjalne oferty", w tym propozycję współpracy gospodarczej. - Należy skończyć jednak z okłamywaniem się w sprawie pełnego członkostwa - podkreślił niemiecki eurodeputowany.

- W obecnej sytuacji nikt nie może domagać się, byśmy postępowali tak, jakby się nic nie stało - powiedział Weber. Jego zdaniem temat negocjacji z Turcją powinien być za dwa tygodnie przedmiotem najbliższego spotkania przywódców UE.

Deklaracja KE

W swej deklaracji Komisja Europejska zaapelowała tymczasem do władz Turcji, aby kierowały się dążeniem do zachowania zgody narodowej przy wdrażaniu zmian ustrojowych wynikających z rezultatów referendum.

REKLAMA

O ostrożność i rozwagę we wprowadzaniu zmian systemowych zaapelowała do Turcji również Rada Europy. "Jest dziś szczególnie ważne, by niezależność władzy sądowniczej w Turcji była zagwarantowana w pełnej zgodności z zasadami państwa prawa i Europejską Konwencją Praw Człowieka. Rada Europy, której Turcja jest pełnoprawnym członkiem (od 1949 r. – PAP) wyraża gotowość wspomagania Ankary w tym procesie" – napisał w oświadczeniu wydanym w niedzielę sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland.

Rozmowy Ankara - Bruksela

Rozmowy o wstąpieniu Turcji do UE rozpoczęły się w 2005 roku. Niemieckie partie chadeckie CDU i CSU były od początku przeciwne przyjęciu Turcji. Opowiadały się za "uprzywilejowanym partnerstwem" Ankary z Brukselą.

W niedzielnym referendum konstytucyjnym w Turcji zwyciężyli zwolennicy prezydenckiego system rządów, który zastąpi dotychczasowy system parlamentarny; było ich o 1,25 mln więcej niż głosujących przeciwko wprowadzaniu zmian – poinformował w Ankarze szef Najwyższej Komisji Wyborczej (YSK), Sadi Guven.

REKLAMA

Do przeliczenia pozostaje jeszcze 600 tys. kart do głosowania – dodał Guven, podkreślając zarazem, że nie jest to znacząca liczba, "co pozwala już teraz stwierdzić, że zmiany, których dotyczyło referendum, zostały przyjęte". Szef YSK zapowiedział, że ostateczne wyniki zostaną podane do wiadomości publicznej w ciągu 10-11 dni.

pp/PAP/IAR


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej