Całun turyński – niemy świadek zmartwychwstania
Całun turyński to zachowany do dzisiejszych czasów wizerunek Jezusa, zwierciadło Ewangelii i ikona miłości. O historycznym płótnie nazywanym przez niektórych piątą Ewangelią mówili w Polskim Radiu 24 Mariusz Drapikowski, gdański bursztynnik, twórca sztuki sakralnej oraz prof. Aldo Guerreschi, fotograf, badacz całunu turyńskiego.
2017-04-17, 09:20
Posłuchaj
– To niezwykle inspirujące płótno. Zawiera wiele świadectw cierpienia i męki, ale przede wszystkim jest świadectwem zmartwychwstania. Z punktu widzenia badań naukowych, ta relikwia to trójwymiarowy obraz człowieka i nie budzi wątpliwości, że jest to płótno pogrzebowe Jezusa Chrystusa – mówił Mariusz Drapikowski.
Przełom w badaniach nad całunem turyńskim nastąpił w roku 1931. Wówczas pojawiała się zaawansowana technika fotograficzna. Dzięki niej wyszedł na jaw szczegół, który wcześniej uszedł uwadze badaczy.
– Od 1931 roku badania nad całunem turyńskim bardzo się poszerzyły obejmując trzydzieści dyscyplin naukowych. Fotografia pozwala pokazać ciało człowieka, który został owinięty w całun. Badania lekarskie podkreślały również, że ten człowiek zmarł na krzyżu i był wcześniej biczowany. Wszystko jest to zgodne z tekstami Ewangelii – zaznaczał prof. Aldo Guerreschi.
Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.
REKLAMA
Audycję prowadziła Sylwia Sułkowska.
Polskie Radio 24/dds
____________________
Data emisji: 17.04.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 09.35
REKLAMA