MEN zmienia przepisy ws. lekcji religii. Opublikowano rozporządzenie

Rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania lekcji religii w publicznych szkołach i przedszkolach zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zdaniem biskupów nowe przepisy ograniczają prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami i uderzają w konstytucyjne prawa nauczycieli.

2025-01-21, 08:21

MEN zmienia przepisy ws. lekcji religii. Opublikowano rozporządzenie
Rozporządzenie ws. lekcji religii podpisała Barbara Nowacka. Foto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Jest nowe rozporządzenie w sprawie lekcji religii

Rozporządzenie podpisane przez minister Barbarę Nowacką wejdzie w życie wraz z nowym rokiem szkolnym, czyli 1 września 2025 roku. Od tego momentu lekcje religii lub etyki będą się odbywać w wymiarze jednej godziny tygodniowo  bezpośrednio przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi ucznia lub bezpośrednio po nich. MEN zaznaczył, że zasada nie obowiązuje jednak w tych oddziałach szkoły podstawowej, w których – na dzień 15 września roku szkolnego – wszyscy uczniowie uczęszczają na lekcję religii lub etyki.

Kolejnym nowym rozwiązaniem jest stosowanie – w wypadku organizowania nauki religii poza szkołą (tj. w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym punkcie katechetycznym) – tych samych zasad łączenia uczniów, które obowiązują w szkole i stosowanie w wypadku organizowania zajęć etyki tych samych zasad, jak w wypadku religii. Nowe przepisy ograniczają możliwość łączenia na lekcjach religii i etyki w grupy międzyklasowe uczniów klas I–III szkoły podstawowej "wyłącznie do sytuacji, kiedy uczestnictwo w zajęciach religii lub etyki w danym oddziale klasowym zadeklaruje mniej niż siedmioro uczniów".

Spór o lekcje religii. Episkopat i katecheci protestują

Przeciwko zmianom w wymiarze lekcji religii w szkołach zaprotestowało Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi uważają, że rozporządzenie jest "aktem bezprawnym, gdyż nie osiągnięto co do jego treści wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem katolickim i innymi zainteresowanymi związkami wyznaniowymi".

"Redukcja wymiaru nauczania religii do jednej godziny tygodniowo oraz nakaz organizowania lekcji religii przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych ogranicza prawo rodziców wierzących do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawo samych uczniów do systemowego wsparcia «w rozwoju ku pełnej dojrzałości» obejmującej również sferę duchową" – czytamy w komunikacie KEP.

REKLAMA

Z rozporządzeniem MEN nie zgadza się też Stowarzyszenie Katechetów Świeckich, które zapowiedziało jego zaskarżenie. Stowarzyszenie uważa, że jest ono przejawem dyskryminacji ze względu na przynależność religijną, i zamierza na forum międzynarodowym przedstawić ten problem.

Źródło: PolskieRadio24.pl/PAP/Dominik Gołdyn/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej