Rzecznik Min. Sprawiedliwości Sebastian Kaleta o akcji sędziów w polskich sądach

– Dyskusję sędziowie mogą podejmować, ale po czasie pracy – mówił w Polskim Radiu Sebastian Kaleta, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości. W czwartek w sądach na pół godziny przerwano wokandy. Sędziowie udali się na zebrania. Ponieważ nie mogą strajkować, swojej akcji nie nazywają protestem, a jedynie zebraniami, podczas których zajęli się "utworzeniem forum współpracy przedstawicieli samorządu sędziowskiego". Akcja związana jest z planowaną reformą wymiaru sprawiedliwości.

2017-04-20, 16:55

Rzecznik Min. Sprawiedliwości Sebastian Kaleta o akcji sędziów w polskich sądach
Sebastian Kaleta. Foto: PR24/TB

Posłuchaj

20.04.2017 Sebastian Kaleta: „Czas, by sędziowie mieli poczucie, że każdy jest niezależny”.
+
Dodaj do playlisty

Rzecznik zaznaczył, że dla osób przebywających w czwartek w sądach zebrania były raczej utrudnieniem. – To, czy odbywały się zgodnie z prawem jest poważnie dyskusyjne. Warto zastanowić się, czy tego rodzaju demonstracje są prowadzone w odpowiedniej formie i szacunku dla prawa, państwa i obywateli – podkreślił. Dodał, że niektóre sądy zwołały zebrania na godziny późniejsze, by nie paraliżować pracy, a obywatele nie mieli poczucia chaosu.

Sebastian Kaleta wskazywał, że dokonuje się reforma wymiaru sprawiedliwości i z pewnością zostanie przeprowadzona. – To służy temu, by prezesi sądów nie wpływali na działalność poszczególnych sędziów, by ci mogli zająć się orzekaniem – mówił. Gość tłumaczył, że zmiana, dotycząca organizacji sądów powszechnych polega na tym, by oddzielić administrację sądową od sfery orzekania. Wyjaśniał, że prezesi sądów mają gigantyczny wpływ na sędziów. Pojawiają się m.in. zarzuty, że „ustawiają” skład, wyznaczany do danej sprawy. – Teraz prezes sądu straci te kompetencje, bo składy będą w 100 proc. losowane – przekonywał.

W ocenie Kalety, w Polsce orzeka wielu uczciwych sędziów, ale elity mają często poczucie wyższości, co jest niepotrzebne i obniża zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. – Czas, by sędziowie mieli poczucie, że każdy jest niezależny, wydaje niezawisłe wyroki. By obywatel miał poczucie, że w takiej sytuacji się znalazł – podsumował.


W rozmowie także o zasadach, dotyczących immunitetów i pracy więźniów.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.   

Polskie Radio 24/ip

Wszystkie rozmowy Adriana Klarenbacha w Polskim Radiu 24

REKLAMA

____________________

Data emisji: 20.04.2017

Godzina emisji: 16:15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej