Wyciek e-maili ze sztabu wyborczego Emmanuela Macrona. To był "zmasowany atak"
Francuska Centralna Komisja Wyborcza zajęła się w sobotę sprawą ataku hakerów na sztab wyborczy kandydata do prezydentury Emmanuela Macrona - podała agencja AP. W niedzielę we Francji odbędzie się II tura wyborów prezydenckich.
2017-05-06, 13:31
Posłuchaj
Macron zmierzy się z kandydatką ze skrajnej prawicy Marine Le Pen. Według ostatniego sondażu opublikowanego w piątek przed ciszą wyborczą wygrywa on ze swą rywalką stosunkiem głosów 63 do 37.
Sztab Macrona ogłosił w piątek wieczorem, że padł ofiarą "zmasowanego ataku" niezidentyfikowanych hakerów po tym jak do sieci przeniknęło ok. 9 gigabajtów dokumentów i danych.
"Ruch +En Marche+ (Naprzód) został dziś wieczorem celem zmasowanego i skoordynowanego ataku hakerskiego, który umożliwił przeniknięcie do mediów społecznościowych różnych wewnętrznych informacji" - głosi komunikat sztabu Macrona.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![macron1.jpg](http://static.prsa.pl/images/956fe139-ebce-46d0-934f-e956cdbd240f.jpg)
Wybory w Europie
Dane te umieścił użytkownik nazywający siebie EMLEAKS na stronie internetowej typu Pastebin, która umożliwia anonimowe publikowanie jakichkolwiek tekstów.
Według komunikatu prawdziwe dokumenty zostały pomieszane z fałszywymi, aby wywołać jeszcze większe zamieszanie. Dokumenty mają dotyczyć m.in. wewnętrznych danych z przebiegu kampanii, w tym e-maili i rozliczeń finansowych.
Sztab Macrona nie oskarżył o atak jakiegokolwiek ugrupowania politycznego, ale porównał go do ujawnienia e-maili Partii Demokratycznej przed ubiegłorocznymi wyborami prezydenckimi w USA, co osłabiło kandydatkę Demokratów do Białego Domu Hillary Clinton. O atak ten oskarżano hakerów rosyjskich.
REKLAMA
Ostrzeżenie dla mediów
Francuska Komisja Kontroli Kampanii Wyborczej ostrzegła też w sobotę media przed publikowaniem materiałów, pochodzących z ataku hakerów na sztab wyborczy kandydata do prezydentury Emmanuela Macrona.
Komisja, która nadzoruje kampanię prezydencką, napisała w oświadczeniu, że rozpowszechnianie tych materiałów jest przestępstwem.
Komisja podkreśla, że " rozpowszechnianie takich danych, uzyskanych w drodze oszustwa, a które mogłyby według wszelkiego prawdopodobieństwa być pomieszane z fałszywymi informacjami, można scharakteryzować jako wielorakie przestępstwo, które może spowodować odpowiedzialność karną jego autorów".
ksem/
REKLAMA