Rządy Pieniądza: współpraca gospodarcza Polski i Etiopii
Prezydenci Etiopii i Polski chcą zwiększyć współpracę gospodarczą obu krajów. Mulatu Teshome i Andrzej Duda mówili o tym po spotkaniu w Addis Abebie. Trwa wizyta polskiego prezydenta w stolicy Etiopii. W audycji Rządy Pieniądza mówili o tym Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński), Ignacy Morawski (SpotData), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan) i Tomasz Bendlewski (Asseco Poland).
2017-05-09, 10:41
Posłuchaj
To pierwsza wizyta polskiego prezydenta w Etiopii od obalenia komunizmu w Polsce w 1989 roku. Gospodarz spotkania prezydent Etiopii Mulatu Teshome podkreślał, że jego kraj chce zwiększyć współpracę gospodarczą obu krajów. Andrzej Duda przekonywał z kolei, że zarówno Etiopia jak i cała Afryka ma w sobie ogromny potencjał dla inwestorów. Prezydent mówił, że chciałby, aby polskie firmy inwestowały w Etiopii. Władzom tego kraju zaproponował też polską pomoc przy budowie nowoczesnej gospodarki.
Obecnie w Etiopii działają m.in. firma Ursus, której ciągniki są składane w miejscowości Adama oraz firma Asseco, która realizuje kontrakt na informatyzację miejscowej energetyki.
Jak podkreślał Tomasz Bendlewski, Etiopia jest specyficznym miejscem, siedzibą Unii Afrykańskiej, ma duże ambicje i inwestuje w przyszłość. – To kraj, który ma drugie miejsce, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy. Jestem przekonany o tym, że państwa afrykańskie są przyszłością, że to jednak miejsce o olbrzymim potencjale wzrostowym. Firmy europejskie, polskie powinny w tę przyszłość inwestować – mówił.
Jeremi Mordasewicz wskazywał, że dyplomacja gospodarcza ma duże znaczenie. – Rząd nie rozpozna rynku za przedsiębiorców, ale budowanie dobrych relacji z władzami jest istotne – ocenił. Dodał, że choć kraje afrykańskie są dzisiaj biedne, mają pewne atuty. – Sytuacja w Afryce się poprawia, dlatego lepiej wypracować sobie pozycję dzisiaj. Ktoś, kto zaistnieje teraz, będzie mógł łatwiej obronić swoją pozycję w przyszłości – przekonywał.
REKLAMA
Marcin Roszkowski przypomniał, że Etiopia jest miejscem, które zostało brutalnie odcięte przez ekspansję militarną islamu od reszty cywilizacji śródziemnomorskiej. Oprócz wieku XIX i XX nie był także mocno kolonizowany. – Państwa, które były właścicielami kolonii mają tam bardzo dobre, albo bardzo złe relacje. Wiele krajów afrykańskich szuka rozwiązań z innej puli. Mamy dwa dobre zbiegi okoliczności dla nas – przekonywał.
Zdaniem Ignacego Morawskiego, brakuje nam jeszcze umiejętnej dyplomacji ekonomicznej, ale dobrze, że to robimy. – Pamiętajmy jednak, że gospodarka Etiopii ma wielkość połowy gospodarki Mazowsza. To mały kraj, w porównaniu do tych, z którym zazwyczaj robimy interesy, dlatego nie zmieni znacząco obrazu nasze ekspansji zagranicznej – podsumował.
W rozmowie także o oszustwach przy transakcjach w sieci, imporcie samochodów i zgodzie KNF na przejęcie kontroli przez skarb państwa nad konsorcjum PZU, PFR i PKO BP.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.
Polskie Radio 24/ip
Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_____________________
REKLAMA
Data emisji: 09.05.2017
Godzina emisji: 9:10
REKLAMA